‘Çip Kıtlığı’ ve 2024’te yeni hamleler

İlk defa 1968’de üretilen çip (chip silicon) entegre devre, tümdevre, yonga, kırmık, çip, mikroçip ya da tümleşik devre, genellikle silikondan yapılmış yarı iletken maddeler ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler grubu olarak biliniyor. 3. Sanayi Devrimi’nin de başlangıcını temsil etmekte. Çünkü, çipler olmasaydı, bugün insanoğlunun yaşamının her saniyesini, her anını kolaylaştıran elektronik cihazların hiç biri olmayacaktı. Çipler, yarı iletkenler için, elektronik devreler için olmazsa olmaz bir unsur. Bu alanda, ABD ile Çin arasında koyu bir rekabet söz konusu. Asya-Pasifik’in batı ve doğu yakası dünyanın çip ihtiyacının neredeyse tümünü karşılıyor. Avrupa bu yoğun rekabette ciddi manada oyun dışı kalmış durumda.

Küçük ev aletlerinden havacılık endüstrisine, araç içi elektronik sistemlerden sensörlere, sağlık endüstrisinin tüm ekipmanlarından savunma sanayinin en kritik silah ve mühimmatlarına, giyilebilir teknolojilerden uzay teknolojisine, Çin çip üretiminde en iddialı ülke değil; ama en yüksek oranda talep eden ve kullanan ülke. 5G teknolojisi ile, mobil teknoloji ve akıllı cihazlar artık öyle bir aşamaya geçmeyi, öyle bir eşiği geçmeyi hazırlanıyorlar ki, ABD ve Tayvan gibi uzak doğulu firmaların adeta tekelinde bulunan çip üretimi için vazgeçilmez olan silisyum (silicon) hammaddesinin de en büyük üreticisi de yine Çin. Bu nedenle, dünya otomotiv endüstrisine ciddi üretim darbesi vurdurmuş olan ‘Çip Krizi’, esasen aralarında kıyasıya rekabet olan ülkeler arasında hammaddeden nihai ürüne karmakarışık bir krize dönüşmüş durumda.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!