Çin’e ‘dijital’ ambargo büyüyor

Hindistan Hükümeti’nin geçtiğimiz hafta ByteDance Ltd.’nin kısa video uygulaması TikTok, e-ticaret devi Alibaba’nın UC Web, WeChat başta olmak üzere, Çin menşeli 58 uygulamayı yasaklaması sonrasında, ABD yönetiminin de benzer bir yasaklama için çalışma içerisinde olduğu bilgisi dijital dünyayı karıştırmış durumda. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklama, ABD’nin TikTok ve diğer Çin kaynaklı sosyal medya uygulamalarını yasaklamanın yollarını araştırdığına işaret ediyor. Dünya genelinde 2 milyar, Türkiye’de de 30 milyon abonesi olan Çinli video sitesi TikTok ile ilgili veri ihlali skandalları bir hayli büyümüş durumda.

TikTok’un, abonesinin bilgisi dışında kaydetmekten, paylaşmaya, gözetlemekten, kopyalamaya, topladığı verilerle ciddi güvenlik ve gizlilik ihlali yaptığına, kişisel verilerin korunması ve gizliliği noktasında büyük ihmalleri olduğu konuşuluyor. Silinmiş veri ve bilgilerin yine de depolandığı, izinsiz olarak kamera ve mikrofonun çalıştığına dair ciddi iddialar söz konusu. Çin devleti ile hayli iç içeymiş gibi bir izlenim verme noktasında, batılı ülkelerle Çin arasında önemli bir gerginlik konusuna dönüşen ‘Hong Kong Güvenlik Yasası’ Çin parlamentosunda onayladıktan sonra, TİkTok Hong Kong menşeli mobil uygulama pazarlarından çekileceğini de açıklamış durumda.

TikTok, Hong Kong pazarından çekilmesine gerekçe olarak, kişisel verilerin talep edilmesini ve içerik sansürlemesini bahane etse de, Çin menşeli bir firma olarak, devletten bağımsız çalıştığını ifade etse de, bu karar, tam da diğer küresel internet şirketleri ve sosyal medya mecraları olarak, Facebook, Google ve Twitter gibi büyük çaplı markaların Hong Kong ulusal güvenlik yasasına muhalif tavır göstermelerinden hemen sonra yaşandı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN