Çin’den bölgemiz ‘karışık’ görünüyor

Kerem Alkin – 27.03.2017

‘Sabah Yazarlar Kulübü‘nün 6. ülke başkent ziyareti için bugün Pekin, Çin’deyiz.
18 milyon nüfusu olan ve tek başına 400 milyar dolar GSYH üreten Şanghay’daki başarılı toplantı ve temaslardan sonra, bugün Pekin’de devam edeceğiz.
Şanghay, 400 milyar dolarlık bir katma değer üretimine, 750 bin düzeyindeki tekstilsektörü çalışanını 40 bine indirerek; buna karşılık bu 40 bin kişi ile tamamıyla dizayn,pazarlama ve teknolojiye yoğunlaşarak yakalamış.

Şanghay Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz panel ve sonrasında akademisyenlerle gerçekleştirdiğimiz beyin fırtınası toplantısı hayli ilginç detaylar yakalamamızı sağladı.

Her şeyden önce, Çin, Türkiye’nin merkezde olduğu coğrafyayı ‘Batı Asya’ olarak tanımlamakta ve buradaki ülkelerin tümüyle ilişkileri ihmal etmiyor. Rusya’nın bu bölgede izlediği politikaları dikkatle takip ettiği gibi, Türkiye ve İran başta olmak üzere, Mısır, Tunus ve İsrail’le ilişkilere de dikkat ediyor.
Dünyada Müslüman nüfusun yüzde 90’ı Sünni, yüzde 10’u Şii.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin