Çin, sessiz ve derinden

Dünya genel anlamda Kovid- 19 küresel virüs salgınına, geride bıraktığımız hafta için de Joe Biden’ın ipi göğüslediği 2020 ABD başkanlık seçimine kitlenmiş iken, ‘sessiz’ ve ‘derinden’, Çin 2025, 2030 ve 2035 dünyası için strateji ve politika seti oluşturma çalışmalarını hızlandırmış durumda. 2016-2020 dönemini kapsayan 13. 5 Yıllık Kalkınma Planı’nı ‘İnternet +’ ana temasıyla yürüten Çin, her Çinli’nin hızlı ve etkin internet hizmetine sahip olmasına ve kapsamlı bir ‘dijitalleşme’ hamlesine odaklanmıştı.

Bugün, başta Huawei, küresel ölçekte, akıllı cihazlar ve dijitalleşme alt yapısına yönelik önemli bir küresel tedarikçi ülke sıfatını kazanacak ölçüde yol almış durumda. Ekim ayı sonu itibariyle, 79.8 milyon akıllı telefon satışı ile Samsung küresel ölçekte birinci sıradaki konumunu korurken, sırasıyla iki Çin markası Huawei 50,9 milyon, Xiaomi ise 46,2 milyon satış rakamına ulaşarak, 2.liği ve 3.lüğü kapmış durumdalar ve 41.7 milyon ile Apple’ı 4.’lüğe düşürdüler. Çin’in gelecek yıl devreye girecek olan 14. Beş Yıllık Planı’nın ana teması ise, ‘çifte dolaşım’.
‘Çifte dolaşım’ın anlamı şu; Çin küresel anlamda dünyaya açılmayı sürdürürken, küresel tedarik zinciri çeşitlenmesi nedeniyle küresel ticarette bir miktar müşteri kaybedeceğinin farkında. Bu nedenle, dünya ekonomisindeki kısmi kayıplarını ulusal ekonomiyi içeride canlandırarak; nüfusuna ve ekonomik aktivitesine dayalı ‘iç dolaşım’ın ağırlığını arttırarak dengeleyecek. Bu amaçla, yeni nesil kentleşmeye, yeni kentsel istihdam artışına, tüketim ve hizmet sektörünün milli gelirdeki paylarında artışa, sosyal güvenlik ağına, eğitim ve ar-ge harcamalarında artışa ağırlık verilecek..

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN