Çin beklentileri bakır fiyatlarını destekledi

Dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin’in faiz oranlarını düşürebileceği beklentisiyle New York’ta bakır fiyatları yükseldi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao dün yaptığı açıklamada, yetkililerin ekonomi politikalarına dair uygun zaman ve uygun derecede ayarlamalar yapacağını söyledi. Bakır fiyatlarundaki artışta Freeport-McMoRan Copper & Gold’un madendeki grevler nedeniyle olağanüstü hal ilan etmesi de etkili oldu.

Asya’nın çok daha fazla iyimser olduğunu söyleyen Basemetals.com analisti William Adams, “Görünen o ki gevşek para politikasına başlayacaklar” dedi.

Aralık teslim bakır kontratı New York Comex’te 7.1 sent veya yüzde 2.1 yükselerek 3.4915 dolar/lb oldu. Londra Metal Borsası’nda fiyatlar yüzde 2.5 oranında yükseldi.

Çin Merkez Bankası enflasyonla mücadele kapsamında bir seneden daha kısa bir sürede faiz oranlarını 5 kere artırdı. Çin Başbakanı Wen enflasyonla mücadelenin hükümetin öncelikli hedefi olduğunu belirtti. Çin’de enflasyon, Eylül’de de yüzde 6’nın üzerinde kaldı.

Kaynak: www.bloomberght.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir