Çimsa 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (09.05.2019)

1Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa vadeli Öneri: Endekse Paralel getiri
Uzun Vadeli Öneri: TUT
Kapanış Fiyatı: 6,07TL
Hedef Fiyat: 9,03TL

Çimsa (CIMSA) 1Ç19 Finansal Sonuçları: Net kar beklentilerden güçlü (+)
Çimsa, yılın ilk çeyreğini bizim 13 mn TL’lik net zarar, Research Turkey konsensüs net kar beklentisi olan 3 mn TL’nin oldukça üzerinde 18 mn TL net kar ile tamamladı. Operasyonel tarafta beklentilere paralel gerçekleşmeler görsek de marjlar hem bizim hem de piyasa beklentilerinden güçlü görünüyor. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse göre %19 negatif performans sergiledi. Sektördeki zorlu koşulların ilk çeyrekte hisse fiyatına yansıdığı görüşündeyiz. Çimsa için hedef fiyatımız 9,03 TL olup, uzun vadeli “TUT”, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimiz sürmektedir.

• İhracat artışına karşılık satış gelirlerinde yıllık bazda %7 gerileme gözlendi – Daralan iç pazar nedeniyle sektörün genelinde gözlenen eğilime paralel 1Ç19’da şirketin yurt içi satış gelirleri yıllık bazda %38 daralarak 153,6 mn TL’ye geriledi. İhracat tarafında ise gelirler yıllık bazda %54 artarak 242 mn TL’ye yükseldi. Toplamda ise satış gelirleri, ihracatın katkısına karşılık yıllık bazda %7 gerilemiş ve 336 mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. İlk çeyrekte kaydedilen 336 mn TL’lik satış geliri ise hem bizim 375 mn TL’lik hem de 346 mn TL’lik Research Turkey ortalama satış geliri beklentisinin altında kalmıştır.

• FAVÖK, bizim ve piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti – Çimsa, yılın ilk çeyreğinde 62 mn TL FAVÖK elde ederken, yıllık bazda şirketin FAVÖK’ü hem bizim hem de Research Turkey ortalama FAVÖK beklentisi olan 61 mn TL’ye paralel gerçekleşti. Yıllık bazda ise FAVÖK’de %33 gerileme görüldü. Artan enerji ve yakıt maliyetlerine ek olarak faaliyet giderlerinin satışlara oranının, 1Ç18’deki %7 seviyesinden bu çeyrekte %10 seviyesine çıkması, yıllık bazda 7 puanlık bir düşüş gözlenerek FAVÖK marjının %18,5 seviyesine gerilemesine neden oldu. Ancak, FAVÖK marjında bu gerilemeye karşılık hem bizim %16, hem de Research Turkey ortalama FAVÖK marjı beklentisi olan %17,6’nin üzerinde bir marj gerçekleşti.

• Net kar piyasa beklentisi üzerinde – Şirketin operasyonel tarafta beklentilere paralel sonuçlarına karşılık, esas faaliyet kaynaklı kur farkı gelirleri, maddi duran varlık satış geliri kaydedilmesi ve ertelenmiş vergi gelirine bağlı olarak ilk çeyrek net karı 18 mn TL olarak gerçekleşti. Yıllık bazda net kar %51 gerilese de hem 13 mn TL’lik net zarar beklentimizin hem de 3 mn TL’lik Research Turkey ortalama net kar beklentisinin üzerinde bir net kar rakamına ulaşıldı.

• Yılbaşından bugüne endekse göre %19 negatif ayrıştı – Operasyonel tarafta beklentiler dahilinde bir gerçekleşme görsek de majlar beklentilerin üzerinde. Net kar ise 1Ç19’da beklentileri aştı. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse göre %19 negatif performans sergiledi. Sektörde mevcut devam eden zorlu koşulların hisse üzerinde fiyatlandığını, dolayısıyla da sonuçlara hissenin pozitif tepki verebileceğini düşünüyoruz. Çimsa için hedef fiyatımız 9,03 TL olup, uzun vadeli “TUT”, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimiz sürmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN