Çimsa 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (21.02.2019)

4Ç18 Değerlendirme – Negatif

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı : 7,60 TL
Hedef Fiyat : 9,10 TL
Getiri Potansiyeli %20

 Net kar beklentisinin aksine net zarar kaydedildi. Çimsa 4Ç18’de, piyasa ortalama beklentisi olan 12 mn TL ve beklentimiz olan 10 mn TL’lik net kar beklentisinin askine 61,7 mn TL net zarar kaydetti. Artan satış maliyetleri ve kaydedilen yüksek finansman gideri, açıklanan zararda etkili oldu. 4Ç17’de 36,8 mn TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri, 4Ç18’de 85,5 mn TL’ye yükseldi. Ayrıca, özkaynak yöntemine göre muhasebeleştirilen Exsa kaynaklı kaydedilen 7 mn TL’lik gider net zararın artmasında etkili olurken, 4Ç18’de kaydedilen 15 mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri ise net zarardaki büyümeyi sınırladı. Hem beklentilerin altında kalan operasyonel karlılık hem de net kar beklentisinin aksine açıklanan zarar nedeniyle sonuçların hisse performansına etkisini ‘negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

 Ciro beklentimizle uyumlu gerçekleşti. Çimsa’nın yurtdışına ihraç ettiği beyaz çimento satışları gelirleri desteklese de, iç pazarda talep tarafındaki daralmanın etkisiyle, özellikle yurtiçinde talep edilen gri çimento satışlarında gözlenen düşüşün gelirleri aşağı çektiğini görüyoruz. Net satış gelirleri, piyasa ortalama beklentisinin %3,7 altında, bizim beklentimiz ile uyumlu yıllık bazda %9,5 gerileyerek 395 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin ihracat gelirlerinde yıllık bazda %67 yükseliş gerçekleşse de, yurt içi piyasada talep tarafında yaşanan daralmaya bağlı olarak, yurt içi satışlar ise %36 geriledi.

 Operasyonel marjlarda yıllık bazda 15,4 puanlık gerileme kaydedildi. Çimsa, yılın son çeyreğinde, hem ortalama piyasa beklentisi olan 79,3 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 72 mn TL’nin oldukça altında yıllık bazda %63,7 düşüşle 40,7 mn TL FAVÖK açıkladı (4Ç17’de 112 mn TL FAVÖK). İç pazardaki daralma ve maliyetlerdeki artışlar nedeniyle, operasyonel marjlar geriledi. FAVÖK marjı piyasa ortalama beklentisinin 9,0 puan, bizim beklentimizin ise 7,0 puan altında %10,3 seviyesinde gerçekleşti.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN