Para & Borsa

Çimento Sektörü Raporu / Yatırım Finansman – (02.11.2016)

Çimento Sektörü

Devam eden alt yapı projeleriyle ve konut sektörünün güçlü dinamikleriyle çimento talebinin 2016 yılında %2,5, 2017 yılında da %2,6 büyümesini beklemekteyiz. Ayrıca konut sektöründe uygulanan teşviklerin inşaat sektörüne katkı sağlayacağını ve böylece 2017 yılında aşağı yönlü risklerin kısıtlı kalacağını düşünmekteyiz.

2017 yılında Marmara Bölgesi, alt yapı projelerinin ve devam eden kentsel dönüşüm programının katkısıyla odak noktası olmaya devam edecektir. Devam eden Kuzey Marmara Otoyolu ve yıllık 1mn tona yakın çimento kullanımı olan 3. Havaalanı projesine ilaveten Mart, 2017 tarihi itibariyle inşaatının başlaması beklenen Çanakkale köprüsü ve otoyolları projesine ilişkin de önümüzdeki 5 yıl boyunca yıllık yaklaşık 100bin tonluk çimento kullanması beklenmektedir.

Ayrıca açıklanan yatırım paketiyle Doğu bölgelerinde de talep artışı görülecektir. 67 bin konut, 15 hastane, 80 fabrika, 3 stadyum ve 2bin km’lik otoyol inşaasının planlandığı yatırım paketinin yıllık 1,1 milyon ton ek çimento (bölgesel klinker kapasitesinin %22’si) talebi yaratacağını hesaplamaktayız.

Talep ortamının güçlü görünümüne rağmen kapasite fazlalığından doğan endişeler yakın gelecekte devam edecektir. 2017 yılında 8 milyon ton, 2018 yılında da 3 milyon ton yeni kapasitenin devreye girmesi beklenmektedir. Böylece 3 yılda kapasite artışı %14 olacaktır. Kapasite artışlarıyla beraber, artış gösteren enerji maliyetleri de operasyonel marjları baskı altında bırakacaktır.

Enerji maliyetlerinde artış marjlar üzerinde risk oluşturuyor

Petrokok fiyatlarının ton başına $35’e düşmesiyle çimento üreticileri 2016 yılının ilk yarısında düşük girdi fiyatlarından yararlanmış oldu. Ancak son zamanlarda fiyatların $85’e kadar çıkmasıyla bu durum 2017 yılında yapılacak olan yeni anlaşmalarla tersine dönecektir (yakıt mailyeti üreticilerin toplam nakit maliyetlerinin %40’ını oluşturmaktadır). Ayrıca, son dönemde TL’de yaşanan dalgalanmalar neticesinde elektrik fiyatlarında %8’lik bir artış beklemekteyiz. Tüm bu gelişmeler göz önününe alındığında, 2017 yılında maliyet endeksimiz üzerinde yıllık bazda %15’lik bir artış öngörürken çimento fiyatlarındaki artışın 2017’de enflasyonun altında kalacağını düşünmekteyiz. Bu durum sektörün karlılığında bir gerileme yaratabilir.

Raporun devamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


İlgili aramalar:

 • çimento senetleri
 • adoçim çimento hisse senetleri borsa
 • afyon çimento sektör analizi
 • bist çimento hisseleri
 • bistteki cimento
 • borsada çimento hisseleri
 • borsadaki çimento hisseleri
 • bsoke hisse net
 • çimentaş hisse
 • çimento hisse
 • çimento hisseleri 2017
 • çimento hisseleri bist
 • çimento hisseleri hangileri
 • cimento sektorun 2017 beklentisi
 • çimento sektöründe cari oran
Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa