Çift dipli resesyon ve sonrası

Kulunuz FÖŞ Pazartesi günü yine kedilerin mama parası için deplasmana çıkıyor. Adını veremeyeceğim bir gurbet diyarda, burada hiç zikredemeyeceğim bir konuda, bahsini dahi etmekten korktuğum para babalarına bir takım şeyler yapacağım. Bu kadar muğlak konuşuyorum, çünkü biraz detaya girsem, BDDK ve SPK benim hakkımda da suç duyurusunda bulunabilir.

Dün dost ve meslektaşlarım Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’la onların haberini paylaşmak gafletinde bulunan onlarca cesur vatandaş için dava açıldı. Suç neymiş? BDDK yazıyor:

“Bu çerçevede 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 74 üncü maddesi ‘5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz.’

Doğrudur, bankaların özel önemi vardır, mevduatı caydırıcı yalan haber yapamazsınız. Ama dava konusu olan haber geçen Ağustos’ta benim ve ailemin bizzat yaşadığı olayları yansıtıyordu. Bankada parası olan her vatandaşın başından geçenleri yansıtıyordu.

Açılan dava yalan habere karşı kamunun gerçekleri savunma refleksi değil, AKP’den aldığı güçle tatsız gerçekleri gizlemek için özgür basını sindirme girişimi. BDDK’nın bu kadar boş vakti varsa, önce bankalara ciddi bir stres testi uygulayıp gerçek batık kredi oranını hesaplasın, sonra AKP’ye yakın duran basında çıkan bomba haberleri araştırsın, doğruluk payı %5’i geçmiyorsa, suç duyurusunda bulunsun.

Neyse, dönelim konuya. Nisan-Haziran döneminden bir çok veri geldi ve 1Ç2019’daki GSYİH sıçramasının hormonlu olduğu açıkça ortaya çıktı. İkinci çeyrekte sağlam daralacağız. Kıça pantalon oturmayacak. Ondan sonrası için de umut yok, 2019’u kaybettik, 2020 de her an okka altına girmek üzere.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN