‘Çeliklenmiş’ Türkiye

Kerem Alkin – 31.12.2018

2018, dünya ekonomi-politiği açısından, birbirinden ağır başlıklarda ‘büyük’ aktörler arasında büyük kapışmaların, büyük gerginliklerin yaşandığı bir yıl oldu. Söz konusu gerginliklerin sebep olduğu en büyük riski, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ‘2008 küresel finans krizinde gözlenen küresel koordinasyonun, bugün hayli zayıf olması’ olarak tanımlıyor. Bakan Albayrak, bugün, ne Türkiye’nin eski Türkiye, ne Türkiye’nin etrafındaki bölgenin eski bölge, ne de dünyanın eski dünya olduğunun bilinciyle; bölgesel meselelerde ABD, Rusya, AB ve İran’la yoğun diyalog içinde olan tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatıyor. 2019’da Suriye ve Irak’ta yeni bir faz oluşuyor. Türkiye, bunun farkında ve tarihimizde hiç olmadığımız kadar hazırız.

2018, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde, stratejik ortağı ve NATO’daki müttefiki ABD’den ekonomik bir saldırıya bu derece açık ve doğrudan maruz kaldığı bir yıl olarak tarihe iz bırakacak. Bununla birlikte, son 16 yılda hayata geçirilen reformlar, güçlü bir mali disiplin ve iyi yapılandırılmış bir bankacılık sektörü bilançosu ile, bir başka ülkenin ağır kırılma yaşayabileceği bu derece büyük bir saldırıyı yönetmeyi başardık.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin