Büyüme istediniz, verdik işte!

Yılların kaşarlanmış algı operatörü olarak, hükümet ve ona yakın duran basının, yani nerdeyse tüm basının, üçüncü çeyrek GSYİH büyüme verisini zafer çığlıklarıyla karşılamasına gıpte ettim. Pire böyle deve edilir. Biz de meslek icabı bir şeyler karalayacağız işte. Aslında ben makale yazmam. Şeytan beni bulup kafama muzur bir makale sokar, yazıp yayınlayıncaya kadar da huzur vermez. Bu onlardan biri değil. Bu, mesleğe sadakatten dolayı yazılan, dostlar alışverişte görsün makalesi. Çünkü bu büyüme verisinden 250 gram yağlı kıyma çıkmaz.

Gelişmekte Olan Ülkelerin ortalama %4 civarında büyüyeceği bir yıl, biz %0.5’i başarı kabul edeceğiz. Ahhh, ama onlara algı operasyonu yapılmadı da ondan böyle rahat rahat huzur içinde büyüyorlar!

Ulan, bu dünyada hakkında en fazla algı operasyonu yapılan ülke Çin, yine de takır takır büyüyor. Bugün açıklanan imalat sanayi PMI verisine bakalım (51.8, Aralık 2016’dan bu yana en güçlü veri), nefes alalım.

Zaten bakıyorum:

İran? Algı operasyonu

Irak: Operasyonun danişkası

Şili: En iğrenci

Kolombiya? Böylesi görülmedi

Venezuela: Üst Akıl’ın bir numaralı hedefi

Lübnan: Yapsan da olur yapmasan da…

Yahu, bütün ABD ve İsrail nüfusunu Algı Operasyon Merkezleri’nde Algı Operatörü olarak istihdam etseniz bu kadar operasyon yapamazlar ya! Kötü yönettiniz ülkeyi işte, itiraf edin.

Biraz da veri kalitesine geçireyim. Sene başından bu yana nerdeyse 500 bin tarım dışı istihdam kaybettik. Eylül sonu itibarıyla elektrik talebi geçen yılın aynı dönemine göre %1.6 daraldı. AMMAvelakin ekonomi 3 çeyrektir arka arkaya büyüyor. Evet, biz ekonomistler çeyrekten-çeyreğe büyümeye bakarak analiz yaparız. Siz içinizde hissettiniz mi 3 çeyrektir büyüyen bişeyi?

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN