Büyüme Beklentileri Aştı, Borsa ve Doların Tepkileri

Yaşar Erdinç – 11.12.2017

Haftaya başlarken, büyüme verileri saat 10:00’da açıklandı ve ekonomi 3. çeyrekte %11.1 büyürken, cari açık Ekim ayında 3.8 milyar dolar oldu. Dikkat çeken en önemli noktalardan birisi, hem sanayi üretimi hem de hizmet üretiminin sırasıyla %14.7 ve %20 büyümesiydi. Bu arada ihracatın büyümesi %17.1 olurken ithalat %14.5 büyüdü. 2016 yılının 3. çeyreğinde bildiğiniz üzere, hain darbe girimi olmuş ve izleyen 3 ay içinde ekonomide önemli bir daralma meydana gelmişti. Bu durum baz etkisi yarattı ve büyümenin çift haneli rakamlara ulaşmasını sağlarken, ekonomiye verilen KGF desteğinin de büyümeye ciddi katkı yaptığını gördük. Bu arada uzun zaman sonra hanehalkının tüketimi %11.7 gibi yüksek bir oranda arttı. Bunun ekonomiye maliyeti de enflasyon olarak karşımıza çıktı. 2018 yılında da 2017 yılı baz etkisi oluşturacaktır ve şimdiden 2018 3. çeyrek büyümesinin gelecek yılki büyüme rakamları içinde en düşük olduğunu göreceğiz.

Aslında büyüme oranına ilişkin olarak çok ayrıntılı bir analiz verilebilir, fakat bu aşamada piyasalar üzerindeki etkisine değinmek daha anlamlı olacaktır. Fakat, şunu vurgulamalıyım ki; büyüme istihdam artışı ve reel gelir artışından mı kaynaklanıyor yoksa, ekonomiye pompalanan paradan mı kaynaklanıyor? Ekonomiye para pompalayarak gerçekleştirilen büyüme, para akışı devam ettiği sürece yüksek kalabilir ama az önce de belirttiğim üzere, enflasyonu artıran büyüme sürdürülebilir değildir. 2017’de tahminen %6-7 arasında büyüyeceğiz. Önemli olan 2018’de ne olacağıdır. Bunu da faizler ne kadar düşük kalacak? Ne kadar para daha pompalayacağız? soruları belirleyecektir.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin