Bugünün Piyasa Gündemi – (04.12.2014)

Küresel piyasalarda bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması belirleyici olacak.

‘’Merkez bankalarının varlık fiyatlarının desteklediği konjonktürde öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları küresel çapta hisse senetlerinin seyrini belirleyecek. Yakın geçmiş ya da tarihi açıdan hisse senedi endekslerinin yeni zirvelere ulaşıp ulaşamayacakları Draghi’nin rehberliğine bağlı.

Bu sabah Japon Yeni’nin 120 seviyesine yaklaşmasıyla risk iştahı güçlü seyrediyor. Draghi’den beklentiler de yüksek. Alman DAX endeksi yaz aylarında ard arda denediği 10.030 seviyesini tekrar denemekte. DAX’ın yeni bir zirve yapıp yapamayacağını merkez bankasının bilançosunu ne kadar kısa sürede ne kadar güçlü genişleteceği belirleyecek. DAX’ın 2015 yılında yeni bir zirve yapması mümkün, S&P500 ile birlikte tarihi seviyelerde küresel endeksleri de risk iştahı üzerinden yukarı çekebilirler. Borsa İstanbul’un da geçtiğimiz sene Mayıs sonunda beliren 82bin – 85bin boşluğunu doldurması geleceğe dönük kendi zirvesine (93.398, yerel para biriminde) tekrar erişme isteğini göstermekte. Çin borsasının rallisini dün ifade etmiştik. Japonya’da Nikkei225 de kriz sonrasında yeni zirve arayışında.

Bugün öğleden sonra Draghi’nin TSİ 15:30’da başlayacak basın toplantısında söyleyecekleri hisse senetlerinin mevcut momentumlarını yeni yıla taşıyıp taşıyamayacaklarını belirleyecek. Avrupa Merkez Bankası ve Draghi yol planı Veri Dürbünü’nde mevcut.

Riskler ise artık ABD’den uzaklaşarak Uzak-Doğu’ya kaymakta. Çin Renminbisi’nin Japon Yeni karşısındaki tarihi seviyesi 2015 yılında risklerin şekillenmesini sağlayacak. Hızlı bir değer kaybı kolay olmasa da Renminbi’nin 7 seviyesine doğru olası hareketi varlık fiyatlamalarında etkilere neden olabilir.’’

Ziraat Yatırım Araştırma

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir