Bu kafayla turizm geliri artmaz

Peşinen söyleyeyim; bahsedeceğim husus Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla alakalı değil. Çünkü turizm endüstrisi turizm ve seyahat acenteleri, turizm tesisleri, turizm transfercileri, çartır (charter) şirketleri, rehberler gibi, her bir zincirin tek tek ayrı bir değer oluşturduğu bir ekosistemden oluşuyor. Bakanlığımız dışında, yerel yönetimler de ayrı bir sorumluluk taşımakta.

Ege’de, iş dünyasıyla gerçekleştirdiğimiz temaslar, hiç şüphesiz turizm endüstrisini de kapsıyordu. Türkiye’nin mal ihracatı, bu yıl için 182 milyar dolara koşarken, hizmet ihracatı da 52-55 milyar dolar arasında yeni bir rekora ulaşacak gibi gözüküyor.

Türkiye, 50 milyonu aşan turistle, sadece turizm gelirini 50 milyar dolara taşıyarak, eğitim, sağlık, ulaştırma, lojistik gibi diğer hizmet sektörü alanlarından gelen hizmet ihracatı geliri ile 70 milyar dolarları konuşabilir. Ancak, turizmde, daha yüksek gelire sahip turistlere yönelik bir ekosistemi oluşturmak konusundaki bilinç eksikliği ve isteksizliği, ne yazık ki turist başına turizm gelirini 700 dolarlardan 1000 dolarlara taşımamızı engelliyor. Bu konuda en vizyon sıkıntısı yaşayan kurumlar ise yerel yönetimler, belediyeler. Bir örnekle, Bodrum Limanı Bodrum Belediyesi tarafından yönetilirken, yüksek gelir grubundaki turistlerin meraklı olduğu mavi yolculuk çartır şirketleri ve tekneleri için daha destekleyici anlayış varken, limanın yönetimi Muğla Büyükşehir’e geçtiğinden beri büyük sıkıntı yaşanıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin