Bu Hafta Pilavı Çubukla Yemeliyiz!

Onur Erkan Yıldız – 06.08.2016

Evet! Bu hafta pilavları kaşıkla değil, çubukla yiyiyoruz. Çünkü bu hafta geleneksel Çin haftası. ABD’nin Tarım Dışı İstihdam rakamları ile çılgınlaşan volatilite, Çin dataları ile yoldan çıkabilir. Kamyonu devirmemek için riskleri en aza indirgemek gerekli. Bu hafta kaşıkları rafa kaldıralım, çubukla sindire sindire yiyelim. Fırsatları iyi değerlendirmek istiyorsak eğer Çin datalarının açıklandığı sırada kapalı olan Avrupa ve Amerika piyasalarının açılışı ile ilgili dataların fiyatlanmasını hedef alabiliriz.Tabi bu durumda en büyük düşmanımız sabrımız olacaktır. Avına odaklanmış bir aslan gibi sabırlı ve sinsi olmalıyız. Piyasanın verdiği ilk açıkta gerekli saldırı gerçekleştireceğiz. Özellikle kaldıraçlı piyasalarda işlem gören yatırımcılar arkalarını iyi kollamalı. Karşı saldırı riskine karşın arkamızda stop lost noktamız olmalı.

Şimdi sizin için gelecek Çin datalarını bir inceleyelim;

Pazartesi gecesi ilk olarak Çin tarafından Ticaret Dengesi, ithalat ve ihracat rakamları gelecek. Bu datalar özellikle altın fiyatları üzerinde oldukça etkilidir. Çünkü Çin strateji olarak ticaret hacmine göre altın stoklar. Şimdi Ticaret Dengesinde kısmi bir düşüş beklentiler arasında. Aynı zamanda ithalat ve ihracat rakamlarında da bir daramla beklentiler arasında.

çin ticaret dengesli

Yukarıda ki grafikte Çin’in 2015-2016 ticaret dengesini ve bunların ortalamasını görmekteyiz. 2016 kötü başlasa da son aylarda ortalamanın üstüne çıkmış görünmekteyiz.

Salı gecesi Türkiye saati ile 04:30 ‘ da ise Çin tarafından enflasyon rakamları gelecek.

Yıllık bazda enflasyonda ki düşüşün devam etmesi bekleniyor fakat aylık bazda bir yükseliş beklentisi söz konusu.

china-inflation-cpi

Yukarıda ki grafik Çin tarafının yıllık bazda enfasyon rakamlarını göstermekte. 2015 yılından 2016 yılına kadar yaşadığı ekonomik problemler nedeniyle enflasyonu yükselen Çin’in son birkaç aydır toparlanmaya girdiği görünmekte. Beklentiler bu hareketin devam etmesi üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Çarşamba gecesi Çin tarafından para arzı açıklanacak. Bu data ekonomik takvimlerde pek görünmese de Yuan üzerinde oldukça etkili olabilir.

china-money-supply-m2

2015 yılından bu yana Çin tarafının para arzındaki yükseliş grafikte de gördüğümüz gibi çok belirgin. Bu durumda piyasaya para sürmeye devam edebileceğinin işareti olabilir.

Cuma gecesi Türkiye saati ile saat 05:00 ‘ de ise Çin tarafından sanayi üretimi rakamları açıklanacak. Sanayi üretiminde küçük bir düşüş ön görüyoruz. Ticaret hacminde oluşan daralma buna neden olarak gösterilebilir.

china-industrial-production

Çin sanayi üretimi yukarıda ki grafikte de göründüğü gibi belirsizliğini korumakta. Bundan dolayı beklentilere fazla takılmamak gerekli. Yüksek veya düşük her iki ihtimalde aslında belirsizliğini korumakta.

Onur Erkan Yıldız

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin