Bu Hafta Dikkatli Olmalıyız!

Onur Erkan Yıldız – 30.05.2016

Bir Tarım Dışı İstihdam haftasına daha hoş geldik. Lakin bu hafta sadece Tarım Dışı İstihdam rakamları değil Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararları sonrasında Mario Draghi açıklamaları, Opec toplantısı, ECB Tüfe ve Türkiye Tüfe gibi bir çok önemli olay yer almakta. Fiyatlamalar açısından belirleyici diyebileceğimiz bir hafta geçireceğiz. Sert volatiliteli günler bizi beklemekte ve bizde bu hareketleri kazanç fırsatına çevirmeliyiz. Şimdi bu önemli olayları inceleyelim;

Tarım Dışı İstihdam:

tdi

3 Haziran Cuma günü Türkiye saati ile 15:30 ‘ da ABD Tarım Dışı İstihdam rakamları açıklanacak ve yukarıda ki grafikte de gördüğümüz gibi son 1 yıllık ortalamamız 220.000 ile 240.000 kişi arasında bir rakam. Yani Tarım Dışı İstihdam rakamlarında son aylarda biraz düşüş olsada bu bizi yanıltmamalı. Bu düşüşler sınırlı olabilir ve mevsimsel nedenlerden kaynaklanabilir. Kısacası Tarım Dışı İstihdam Rakamları için ortalamalar hala yüksek.

OPEC:

Doha’da anlaşamayan taraflar için yeni bir olanak olabilir bu görüşme. Görüşme öncesinde gelecek açıklamalar petrol fiyatlarında sert hareketlere neden olabilir. Petrol’de arzı dondurmak için anlaşılması bana pek muhtemel gelmiyor. Sabah itibariyle yaptığım incelemeler de petrol fonlarından sert çıkışlar olmuş görünüyor. Fiyatlarda oluşacak değişim için toplantı sonrası açıklamalar önemini koruyacaktır.

Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranı Kararları:

Yapılan son faiz indirimi ile 0 faiz ile çalışan Avrupa tarafı için yeni bir indirim zor gibi. Zaten Draghi’de bunun taban olduğu açıklamıştı. Faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyorum fakat parasal genişleme politikası ile ilgili olarak birkaç şeye değinebilirler.

Şimdi EUR/USD , GBP/USD ve ons altın fiyatlarını teknik anlamda inceleyelim;

ONS ALTIN (xauusd,Gold):

XAUUSDH4

4 saatlik periyotlar ve 52 haftalık basit hareketli ortalamalar yöntemiyle hazırlanan grafiğimize göre;

Ons altın fiyatları FED tutanaklarının yayınlanması ve Haziran, Temmuz ayları için faiz arttırım ihtimallerinin yükselmesi ile sert bir düşüş yaşadı. Küresel piyasalarda ki risklerden güç alarak 1300$ ons fiyatını gören altın için 1200$ fiyat seviyesi psikolojik destek noktamız olarak önemli bir seviye olacaktır. Up Trend ( yükseliş trendi) dönüş noktası için benim seçtiğim fiyat 1247.80 fiyat seviyesidir. Bu seviyeden sonra düşüşler hızlanmıştır. 1211.62 ile 1247.80 aralığı uncertainly( belirsizlik ) bölgesi olup trend seçmek için senaryolara ihtiyaç vardır. Kısa vadeli olarak ise 1200$ ve 1180$ önemli destek seviyeleri ve psikolojik noktalar olacaktır. Olası yükselişler de ise 1208 ve 1211.62 buraları da geçersek 1223.25 ve 1227.40 fiyat seviyeleri önemini koruyacaktır.

EUR/USD:

EURUSDH4

4 saatlik periyotlar ve 73 haftalık basit hareketli ortalamalar metoduyla oluşturulan grafiğimize göre

Sert düşüş trendine giren EUR/USD paritesi için kanalın devamı var gibi görünüyor. FED tutanaklarının kurbanları arasında olan parite için 1.1100 fiyat seviyesi önemli bir destek. Bu seviyenin kırılması durumunda 1.10580 önemli olacaktır. Olası yükseliş hareketlerinde ise 1.11440 ve 1.11800 önemli destek noktaları olacaktır.

GBP/USD:

GBPUSDH4

Brexit Referandum’una az bir süre kala GBP/USD paritesi dolara karşı kendini en iyi koruyan ürünler arasında yer aldı. Ben buna en büyük nedenler arasında, güvenli liman olarak Sterlin’e olan talep tabiriyle yorumluyorum. Referandum ve FED kararlarının parite üzerinde belirleyici olacağını düşünüyorum. Aşağı yönlü hareketler de 1.4550 ve 1.4442 önemli olacaktır, olası yükseliş hareketlerinde ise 1.46650 ve 1.47400 önemli fiyat seviyelerimiz olacaktır.

Onur Erkan Yıldız

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin