Bu ekonomi NİYE HALA batmadı ya?

Aralarında Tinder, Gryndr, Xerfon, Mefistafoles’in de bulunduğu 20’den fazla sosyal medya platformunda en sık karşılaştığım soru: “Hocaaaaam, 10 yıldır ekonomi batacak diyorsun, niye batamadı hala yaaaa?”. En sık karşılaştığım yorum ise “Hoca ya, sen, kripto-AKP’lisin, Erdoğanista’sın”. Bu zıt yorumları yapanları bir araya getirip acı bir kahvemi içmelerini isterdim. Bu arada, Xerfon ve Mefistafoles soysal medya plaftormlarını duymamış olabilirsiniz, duyamazsınız da zaten. Üye olmak için önce American Express Zirconium Optima Super-Card sahibi olmak lazım ki, bir bana bir de Jeff Bezos’a gönderdiler.

Evet, itiraf ediyorum, Türkiye ekonomisini batıramadım. Aslında benim gibi kancık, arkadan vuran, yavşak bir “ortam ekonomisti” için kolay yol “Hadi canım sen de, hala TUIK’in verilerine mi güveniyorunuz siz? Gerçeği benden dinleyin” diye kıvırmak olurdu ki, bazı veriler hakikaten evlere şenlik. Ama Rahmetli Babannem’den kalan bir gram Ar’la ekonomideki aktivite düzeyinin TUIK’in pompalamasıyla açıklamanın ötesinde bir tempoda gerçekleştiğini kabul ediyorum.

Nerden biliyorum? Mesela, sanayi üretimi yanılmaz. Mesela, aşağıda grafiğini verdiğim MÜSİAD-SAMEKS’e ISO-Markit imalat sanayi PMI’dan daha fazla güveniyorum ki, yavaş da olsa Mart’ta ekonomik aktivitenin büyüme yönünde seyrettiğini gösteriyor. Mesela, yine aşağıda sunduğum çekirdek ve toplam ithalatta hile zor—ikisinin de daralması gerekirdi.

Dün akşam açıklanan Mart nakit bütçe TL40 milyar fazla verdi, bu da hile olabilir, ama TL40 milyar palavra atacak Yiğit varsa, alının öper, Maliye Bakanı yaparım (Yunanistan’a)! Demek ki ya bütçede tasarruf var (yok, olsa iç talep daralırdı), ya da vergi gelirleri yüksek tempoda seyrediyor (o zaman da demekki tüketim var).

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN