Brisa Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (24.02.2017)

4Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: -%19

Sonuçlar beklentiler dahilinde

 Brisa 4Ç16 sonuçlarında bizim beklentimizin (44mn TL) altında piyasa beklentisine (32mn TL) ise paralel 34mn TL net kar açıkladı.

 Ciro ve FVAÖK piyasa beklentileri dahilinde gerçekleşirken, FVAÖK marjı bizim beklentimizin 2.7 puan altında gerçekleşmiştir. Bunda yılın son çeyreğindeki zayıf TL ve bazı ülkelerden ithal edilen ürünlere getirilen ek verginin etkili olduğu kanısındayız.

Kötü fiyatlama ve ürün miksi

 4Ç16 satış hacimleri iç pazarda %2 artış gösterirken (1.83mn adet), dış pazar satışlarında %5 artış gözlenmiştir. Bu dönemde yurtiçi satış gelirleri yıllık %8 düşüş göstermiştir (ihracat %7 artış).

 Toplam satış adetleri bu çeyrekte %3 artarken ciro %5 düşmüştür. FVAÖK’teki %44’lük daralma ise son derece dikkat çekicidir. Burada satış miksi ve hammadde fiyatlarındaki yükselişin etkin olduğu kanısındayız.

Sonuçların hisse etkisinin nötr olacağı kanısındayız

 Beklentiler dahilinde gerçekleşen finansallara piyasa tepkisinin nötr olacağı kanısındayız. Şirket’in karının %80’ini temettü olarak dağıtmasını bekliyoruz (hisse başına brüt 0.21TL, %3.2 verim).

EA tavsiyemizi sürdürüyoruz

 Şirket’e ilişkin olumsuz görüşümüz bulunmaktadır. Brisa’nın yeni Çankırı tesisiyle 2018’e kadar %30 kapasite artırımı sağlamasının etkisiyle, Şirket’in güçlü büyüme potansiyelini beğeniyoruz. Brisa’nın güçlü marka tanınırlığı, lider pazar pozisyonu ve Sabancı Holding ile Bridgestone tarafından desteklenmesi, hane başına araç sayısının düşük olduğu ve bir sürü araç üreticisi için üretim merkezi konumunda olan Türkiye’de yüksek büyüme potansiyeline işaret etmektedir. Öte yandan, Şirket’in ana maliyet girdisindeki (doğal kauçuk fiyatları) 2011’den beri süregelen düşme trendinin yavaşça etkisini yitirmeye başlaması ve TL’nin değer kaybetmeye devam etmesi Şirket için karlılık açısından olumsuzdur. 2017’de araç talebinin daralmasını bekliyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN