Brisa 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (31.10.2017)

Brisa 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

3Ç17 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: %2

Beklentilerle uyumlu

 Brisa 3Ç17 sonuçlarında bizim beklentimiz (51mn TL) ve piyasa beklentisi (53mn TL) ile uyumlu 49mn TL net kar açıkladı.

 Ciro ve FVAÖK benzer şekilde beklentilerle uyumlu gelmiştir.

İyileşen fiyatlama

 3Ç17 satış hacimleri iç pazarda %20 düşüş gösterirken (1.8mn adet), yurtdışı satışları da %10 artış gözlenmiştir. Bu dönemde yurtiçi satış gelirleri yıllık %55 artmıştır.

 Toplam satış adetleri bu çeyrekte %15 artarken ciro %50 yükselmiştir. FVAÖK marjında uzun bir süreden sonra yıllık bazda iyileşme görülmüştür (8.7 puan). Burada satış miksi, hammadde fiyatlarındaki olumlu seyir ve iyi fiyatlamanın etkili olduğu kanısındayız.

Sonuçların hisse etkisinin nötr olacağı kanısındayız

 Beklentilerle oldukça uyumlu gerçekleşen finansallara piyasa tepkisinin nötr olmasını bekleriz.

EP tavsiyemizi sürdürüyoruz

 Şirket’e ilişkin nötr görüşümüz bulunmaktadır. Brisa’nın 2018 yılında kapasitesi %30 artacaktır. Şirket’in güçlü büyüme potansiyelini beğeniyoruz. Brisa’nın güçlü marka tanınırlığı, lider pazar pozisyonu ve Sabancı Holding ile Bridgestone tarafından desteklenmesi, hane başına araç sayısının düşük olduğu ve araç üreticileri için üretim merkezi konumunda olan Türkiye’de yüksek büyüme potansiyeline işaret etmektedir. Öte yandan, yüksek borçluluk şirket için olumsuz bir unsurdur.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN