Borsa’nın Teknik Dinamikleri

Yaşar Erdinç – 14.11.2017

Dün Çin’e ait veriler açıklandı. Sanayi üretimi %6.2 arttı. Piyasa ise %6.3 bekliyordu. Bu nedenle Çin borsası bu sabah hafif düşüşle açıldı. ABD vadeli endeksleri ise yüzde 0.09 aşağıda bulunuyor. Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolara karşı değer kayıpları vardı. Dolar/TL kuru da 3.88 seviyesinin üzerine çıktı. Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle;

  1. Avrupa bölgesinden 3. çeyrek büyüme verileri geliyor ve AB bölgesinde %2.5 büyüme bekleniyor. Avrupa’da üretim ve büyüme ivme kazanmış görünüyordu. Bugün bu veriler açıklandığında piyasada bir miktar volatilite yaratabilir. Özellikle de FX piyasasında hareketler daha sert olacaktır.
  2. Yarın ABD’de Ekim ayı Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) açıklanacak ve yıllık bazda %2.6, aylık bazda da %0.2 bekleniyor. Bu aşamada enflasyonun beklenenden daha yukarıda olması, dolara değer kazandırır.
  3. Piyasaları etkileyebilecek diğer bir gelişme de, Frankfurt’ta yapılacak olan Merkez Bankası başkanları toplantısı olup, Yellen (FED Başkanı), Draghi (Avr. Merkez Bankası Başkanı), j (BOJ balkanı) ve Carney (İng. Merk. Bank. Başkanı) bu toplantıda olacaklar.
  4. Son olarak FED’in oy hakkı bulunan üyesi Evans’ın saat 11:00 civarında konuşması var.
Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin