Borsa’da Son Dinamikler

Yaşar Erdinç – 07.12.2017

Çılgın Trump’ın almış olduğu karar ve  Dolar kuru üzerine görüşlerimi bu sabahki “Trump dinamiti, MB Kararı ve Dolar ne olacak?” başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz. Bu yazımda borsaya ilişkin görüşlerimi paylaşacağım.

Borsamız, Reza Zarrab’ın ABD’de görülen davasına ilişkin olumsuz beklentilerle 102 bin seviyesinin altına kadar geri çekilme yapmıştı. Zarrab’ın açıklamalarıyla birlikte bu beklenti bitti ve beklentinin bitmesi de, borsada yeniden yukarı harekete sebep olan faktörlerden biri oldu. Teknik olarak tehlikeli bölgeden çıktık. 2017 yılında şirketlerimiz geçen yıla göre kârlılıklarını ve satışlarını artırdılar. Özellikle de Eylül finansal tablolarında bu artış çok barizdi ve Aralık sonu bilançolar geldiğinde de bu başarının devam ettiğini göreceğiz. Bunun en temel sebeplerinden biri, 2016 yılındaki hain darbe girişiminin ekonomide yarattığı geçici daralmaydı. Bir bakıma 2016 Eylül finansal tablolarında şirketlerin kârlılıkları ve satışları normalin üzerinde  azalmış olduğu için 2017 Eylül döneminde baz etkisi yarattı ve hem satış hem de kârlılık artışları beklenenden yüksek oldu. 2018 yılında da bu baz etkisi ters bir etki yapacaktır. Bu yıl kârlılığı çok artmış olan şirketlerin 2018 yılında aynı kâr artışı performanslarını göstermesi zor. Bu yüzden 2018 yılı için kâğıt seçerken, 2017’de 2016’ya göre kârı ve satışları azalmış ama 2018’de satış ve kârlılığını artırabilecek şirketlere odaklanılabilir.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin