Para & Borsa

Borsa’da Son Dinamikler

Yaşar Erdinç – 07.12.2017

Çılgın Trump’ın almış olduğu karar ve  Dolar kuru üzerine görüşlerimi bu sabahki “Trump dinamiti, MB Kararı ve Dolar ne olacak?” başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz. Bu yazımda borsaya ilişkin görüşlerimi paylaşacağım.

Borsamız, Reza Zarrab’ın ABD’de görülen davasına ilişkin olumsuz beklentilerle 102 bin seviyesinin altına kadar geri çekilme yapmıştı. Zarrab’ın açıklamalarıyla birlikte bu beklenti bitti ve beklentinin bitmesi de, borsada yeniden yukarı harekete sebep olan faktörlerden biri oldu. Teknik olarak tehlikeli bölgeden çıktık. 2017 yılında şirketlerimiz geçen yıla göre kârlılıklarını ve satışlarını artırdılar. Özellikle de Eylül finansal tablolarında bu artış çok barizdi ve Aralık sonu bilançolar geldiğinde de bu başarının devam ettiğini göreceğiz. Bunun en temel sebeplerinden biri, 2016 yılındaki hain darbe girişiminin ekonomide yarattığı geçici daralmaydı. Bir bakıma 2016 Eylül finansal tablolarında şirketlerin kârlılıkları ve satışları normalin üzerinde  azalmış olduğu için 2017 Eylül döneminde baz etkisi yarattı ve hem satış hem de kârlılık artışları beklenenden yüksek oldu. 2018 yılında da bu baz etkisi ters bir etki yapacaktır. Bu yıl kârlılığı çok artmış olan şirketlerin 2018 yılında aynı kâr artışı performanslarını göstermesi zor. Bu yüzden 2018 yılı için kâğıt seçerken, 2017’de 2016’ya göre kârı ve satışları azalmış ama 2018’de satış ve kârlılığını artırabilecek şirketlere odaklanılabilir.

Devamı için TIKLAYINIZ!

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!


Etiketler: , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx