Borsa yükselişe devam eder mi?

Borsa yükselişe devam eder mi?

Borsa yükselir mi? Bu soruya cevap verirken, algıyı değiştirecek çok fazla gelişme oluyor. Bazı gelişmeler belirsizlik taşır.

Borsa yükselişi devam eder mi ?  Hakkında karar vermek için, hemen her zaman geçerli olabilecek kurallar izlenmelidir. Bu kurallar belli bir disiplin kazanmayı da sağlayacaktır. Hata yapıyor olsanız bile kurallar çerçevesinde olması, düzeltmenizi ve daha iyisini bulmanızı sağlayacaktır.

Borsa yükselişi için gerekli olan güven, enflasyon, büyüme gibi veriler etkili olacaksa da esas algı artık otomatik şekilde sistemler tarafından yaratılabilmektedir.

Bu da geçmiş verilerin yeniden değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Yani borsanın kısa dönemde 80.000 seviyesinin üzerine çıkıp orada kısa süre oyalanıp düşmesi bir hikaye yaratmıştır. Bu geçmiş hikaye ile tekrar bu seviyenin geçilemiyor olması durumunu beraber değerlendirmek gereklidir.

Risk alırken takip edilen gerçeklerden bence en önemlisi geçmiş hikayesidir. Bu da ortalamaların takip edilmesini gerektirmektedir.

Teknik göstergeler de bu konuda yardımcı olacaktır. Teknik göstergeler ile borsa endeksi arasındaki hareketlerin uyum veya uyumsuzluğu belirleyicidir. Kısa vadeli veya orta vadeli olsun koşulların değişeceğini düşünmemekteyiz. Ortalamaların izleniyor olması gelecek için yeterli rehber olabilir. Bunun gösterge eşliğinde yapılması halinde daha emniyetli, riski düşük durum oluşacaktır.

Borsa yükselir mi  sorusunun cevabı için, o halde ortalamalara bakıyoruz. Yükselişin olabilmesi için teknik açıdan, yani ortalamaların gelişimi açısından bakarsak cazibe görebiliyor olmamız gerekir. Bu cazibe var ise yükseliş devam edecektir. Kaldığı yerden, yaptığı düzeltmeden sonra hareketini sürdürecektir.

Borsa yükselişe devam eder mi?

Temmuz ayında görülen kırılma, ciddi anlamda cazibe yaratmıştır ve bugünlerdeki gelişmeler de bu cazibenin devam etmesini sağlamaktadır.

Burada referansımız 120 seanslık ortalama olabilir. Bu ortalama 31 mayıs 2. seans kapanışında 81.320 seviyesinde iken, son durumda 77.585 seviyesindedir. Seviye hesabı için kapanış değeri yanında düşük, yüksek değerlerini de kullanmaktayız.

Temmuz ayı ortasında bu ortalama önemli kırılım yaşamıştır ve sonucu olarak yükseliş eğilimini korumaktadır.

Bir ölçü vermek gerekirse, endeksin kasım ayı içinde 85.000 seviyesini deneme isteği oluşabilir. Bu senaryoya göre hafta içinde salı günü ile birlikte yukarı hareket netleşebilir. Buna sebep, teknik göstergelerin de hesapları gereği olumlu bölgeye ilerlemesi olacaktır.

Twitter: for_a_few_quant

web: www.cemsengezer.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin