Borsa Yorumu / Ünlü & Co – (5.08.2022)

ABD İSTİHDAM VERİLERİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Haftanın son işlem gününde kapanış rakamlarında belirleyici olmasını beklediğimiz ABD Temmuz ayı istihdam verilerini takip edeceğiz. Yılın başından bu yana tarım dışı istihdam artışının 400 binden çok fazla uzaklaşmayarak oldukça kuvvetli bir görünüm sergilediğini görüyoruz. Hatırlanacağı gibi geçen ay da 300 binin altındaki tahminlere karşın piyasa beklentisinin belirgin şekilde üzerinde (+372 bin) bir rakam görmüştük. İstihdamın bu güçlü eğilimi aynı zamanda resesyon endişelerini azaltan önemli bir unsur olarak çalışıyor. Ancak son dönemde ücretlerdeki artış hızının yavaşlaması ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının yukarı yönlü eğilimi önümüzdeki aylarda tarım dışı istihdamın da ivme kaybına uğrayabileceğine işaret ediyor. Bugünkü verinin 250 bin kişi artış göstermesi beklenirken işsizlik oranının ise %3,6 seviyesinde sabit kalacağı öngörülüyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Hatırlanacağı gibi ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye savaş uçağı satışını zorlaştıracak yasa değişikliği önergesini geçen ay kabul etmişti. Bu noktada Türkiye’nin ABD ve Rusya olan ilişkilerinin nasıl seyredeceği siyasi tarafta yakından takip edilecek önemli bir konu başlığı olacaktır.

TL: Gerek enflasyondaki yukarı yönlü eğilim gerekse kısa vadede Merkez Bankası’nın para politikasında herhangi bir değişikliğin öngörülmemesi TL açısından şartları zorlaştıran bir zemin yaratmaya devam ediyor. Ancak son günlerde küresel risk iştahında yaşanan belirgin artış hafta içinde 18,00 seviyesinin üzerini test eden USD/TL’nin göreceli olarak daha ılımlı bir seyir izlemesini sağlıyor. Kaldı ki 900 puan sınırına kadar yükselen Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS priminin yaklaşık iki haftadır aşağı yönlü bir eğilim sergileyerek 750 puanın altına inmesinin de TL açısından rahatlatıcı bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Borsa İstanbul: Aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi BIST-100 endeksi yılın başından bu yana izlediği kanalın orta noktasını (2640) aşınca beklentilerimize paralel olarak belirgin şekilde güç kazandı. Bu kapsamda ilk hedefin yaklaşık +100 puan (2750) olduğuna sıklıkla vurgu yapıyorduk. Mavi çizgi ile gösterilen bu seviye yukarıda oluşan bant aralığının orta noktasını oluştururken aynı zamanda ilk ara direnç bölgesi. Bu bölgeye yaklaşıldıkça endeksin zorlanma ihtimali olmakla birlikte momentumun oldukça kuvvetli seyrettiğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Kaynak: Ünlü & Co

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!