Borsa Yorumu / Ünlü & Co – (4.08.2022)

ENFLASYON %80 SINIRINDA

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Temmuz ayında enflasyon %2,37 oranında artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon yaklaşık bir puanlık yükselişle %79,60 seviyesine ulaştı. TCMB yıl sonunda enflasyonun %60,4 seviyesine gerileyeceğini tahmin etse de piyasa beklentisi %70 civarında kalmaya devam ediyor. Hisse senetleri enflasyondaki artışa önemli bir tepki vermezken gerek negatif reel faizin giderek derinleşmesi gerekse dolardaki küresel değer kazanımı TL üzerindeki baskının sürmesine neden oluyor. Bu kapsamda USD/TL kurunun 18,00 seviyesinin üzerini test etmeye başladığını görüyoruz.

Yurt dışında ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaret sonrasında artan jeopolitik risklerin hafiflemiş olması risk iştahının yeniden ivme kazanmasını sağlıyor. Para politikası tarafında ise günün en önemli konu başlığını İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısı oluşturuyor. İngiltere’de enflasyondaki artış, reel ücretlerdeki zayıflama ve tüketici harcamalarındaki ivme kaybı ülkede büyümenin önümüzdeki aylarda sıkıntılı bir döneme girebileceğine işaret ediyor. Buna karşın İngiltere Merkez Bankasının odak noktasında enflasyonu kontrol altına almak olduğu için 50 baz puana kadar faiz artırımının masada olması bekleniyor.

TL: Enflasyonun Temmuz ayında %80 sınırına iyice yaklaşmasının yanında dolar endeksinin yeniden güç kazanmaya başlaması USD/TL’nin 18,00 seviyesinin üzerini test etmeye başlamasına neden oldu. Fed’in faiz artırımlarının hızını Eylül ayından itibaren azaltması beklense de San Francisco Fed Başkanı Daly’nin de ifade ettiği gibi enflasyonu düşürme çabalarının henüz sona ermemiş olması ABD’de faizlerin yükselişini sürdürebileceğine işaret ediyor. Yurt içinde ise TCMB’den kısa vadede herhangi bir faiz değişikliğinin beklenmediğini düşünürsek Fed’in faiz artırımlarına devam ettiği bir dönemde TL’nin kırılganlıktan sıyrılmasının çok kolay olmayabilir.

Borsa İstanbul: Kritik teknik seviyeleri aştıktan sonra oldukça kuvvetli bir momentum yakalayan Borsa İstanbul’da yukarı yönlü eğilim sürüyor. Tayvan gerilimi nedeniyle baskı altında kalan yurt dışı piyasaların durgunluktan sıyrılması da varlık fiyatlarının ivme kazanmasına yardımcı olurken BIST-100 endeksi günü %1,4’lük değer kazanımıyla noktalamayı başardı. Teknik açıdan bakıldığında endeksin 2640 puanın üzerinde kaldıkça yukarıda ilk etapta 100 puanlık bir hareket alanına sahip olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.

Kaynak: Ünlü & Co

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!