Borsa Yorumu / Ünlü & Co – (30.06.2022)

NATO iyi geçti ama piyasa odağı farklıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden planladığı gibi NATO zirvesinde bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da yer aldığı Türkiye heyetinin katıldığı görüşme yaklaşık bir saat on beş dakika sürdü. ABD Başkanı Biden “Özellikle Finlandiya ve İsveç’in durumuyla ilgili yaptıklarınız ve Ukrayna ile Rusya’daki tahılları ülke dışına çıkarabilmek için yaptığınız inanılmaz işler nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Wallander, Pentagon’un Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarını filosunu modernleştirme planlarına tam destek verdiğini, Türkiye’nin güçlenmesinin NATO’nun güçlenmesi anlamına geldiğini söyledi. Türkiye bugün sona erecek NATO zirvesinden önemli kazanımlar elde etti. Zirvenin sonuçlanması ve Türk heyetinin yurda geri dönmesi ile gelecek açıklamalarda kazanımların detayları ortaya çıkabilir.

Fed Başkanı Powell, Fed’in faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sokma riski olduğunu söyledi, fakat büyük risk alınmazsa enflasyonun daha fazla hızlanmasına izin vermek anlamına geleceğini söyledi. Dün ABD büyüme hızı beklentilerin altında kaldı, ABD tahvil faizleri yeniden %3’e geri çekildi. Petrol fiyatlarının de gerilemesi ile ABD borsaları dengede kaldı. Bugün saat 15:30’da ABD PCE core endeksi açıklanacak. Yıllık artışın %4,9’dan %4,8’e geriliyor. Enflasyonist endişeler odaklı bu verinin piyasalarda etkili olmasını bekleyebiliriz.

BIST100’de denge bulunmuyor.

İlk üç işlem gününde %5,96 gibi önemli bir kayıp oluştu. Hafta başında alınan ekonomik kararlara satışlar daha sınırlıyken sonraki işlemlerde satışlar hızlandı. Düşüşte işlem hacminin son derece düşük olması panik satış olduğunu gösteriyor. 2400 desteğinden bugün tepki görebiliriz ama paniğin sona ermesi uzun sürebilir. Temmuz’u içine alacak bir yatay seyir izleyebiliriz.

Kaynak: Ünlü & Co

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!