Borsa Yorumu / Ünlü & Co – (28.06.2022)

Yurtdışında Gözler Portekiz’de Olacak

ECB Merkez Bankacılığı Forumu dün başladı ve yarın sona erecek. Her yıl ECB tarafından düzenlenen etkinliğinin bu seneki konusu, “Hızla Değişen Dünyada Para Politikasında Zorluklar” olarak belirlendi. Artan enerji fiyatlarının, pandemi kaynaklı arz ve tedarik sıkıntılarının, normalleşme sonrasında talep enflasyonun dünya merkez bankalarında para politikasında karar almayı nasıl zorlaştırdığı ele alınacak. Foruma yarın saat 15:30’da; Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde ve BOE Başkanı Bailey konuşmacı olarak katılacaklar. Geçen hafta vadeli piyasalarda enerji, emtia ve gıda fiyatlarının sert düşüşler göstermesi, yurt dışı borsalar ve tahvil piyasalarını olumlu yönde etkilemişti. Fed toplantısı öncesinde %3,45’e yükselen 2 yıllık tahvil faizinin %3’e gerilemesi piyasada enflasyonist endişelerin dengelendiğini göstermişti. Enflasyon endişeleri azalırken tahvil faizleri düştü, düşen tahvil faizleri ise yurt dışı borsalarda Haziran ayının en güçlü yükselişini sağladı. Bu nedenle, merkez bankası başkanlarının vereceği mesajlar para ve sermaye piyasaları üzerinde etkili olabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredi piyasalarına yönelik BDDK’nın attığı adımların finansal istikrarı destekler nitelikte olduğunu, tüm ekonomi kurumlarının eşgüdüm halinde finansal istikrarı güçlendirecek adımlar atmaya devam edeceği yönünde bir açıklama yayınladı. Bakanlık enflasyon ve döviz kuruna yönelik adımlar atmaktadır. Bundan sonra gelecek adımlarında döviz kuruna yönelik olmaya devam edebilir.

BDDK kararı ana trendi etkilemedi.

BDDK’nın kararı kur üzerinde önemli bir düşüşe neden olmasına rağmen, BIST100’de %1 değer kaybına neden oldu. Yükselen ana trend zarar görmedi ama kısa vadeli trend yeniden yataya döndü. 2555 ve 2575 kısa vadeli ana direnç noktaları, kısa vadeli satışların geleceği seviyelerdir. 2575 kırılmadığı sürece, 2475-2575 bandında kısa vadeli bir bant izlenebilir.

Kaynak: Ünlü & Co

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!