Borsa Yorumu / İntegral Yatırım – (22.09.2022)

Piyasa Beklentimiz

Fed toplantısı sonrası piyasaların kolu kanadı kırıldı. Fed’in karar metninde bir önceki toplantısından çok da farklı bir sözel yönlendirme almadık. Buna karşın ABD ekonomisine ilişkin açıklanan projeksiyonlarda Fed2in daha şahin bir faiz tutumu güdeceğini öğrendik. Bununla birlikte noktasal grafikte FOMC üyelerinin şahin tarafta kalacağına yönelik işaretler aldık. Bu durum dolar endeksinin 111 seviyesinin üzerine yükselmesini desteklerken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %3.5’ün üzerine tutundu. Powell dengeli mesajlar vermesine karşın daha şahin bir Fed algısı piyasaların algısına yerleşmiş görünüyor. Bu sabah ABD vadelileri ekside bulunurken, küresel piyasalarda risk alma iştahı zayıf. Fed’in şahin kalkanı riskli varlıklardaki çıkışı daha da hızlandırabilir. Buna karşın Borsa İstanbul Fed’den bağımsız, kendi dinamikleri ile hareket edebilir. Bu sabah Borsa endeksinin yatay eğilimli negatif bir açılış yapmasını bekliyoruz. Teknik anlamda 22 günlük ortalamasının etrafında hareket eden endekste 3287 seviyesi üzerinde bir yerleşme olması halinde alıcılı seyirler daha da hızlanabilir. Bunda başarısız kalınması halinde 3200 seviyesine doğru aşağı yönlü eğilim sürmesini bekliyoruz. Sektörel bazda ayrışmaların ön planda olacağını ve enerji sektörünün ön plana çıkmaya devam etmesini bekliyoruz.

Teknik Olarak Bugün Hareketli Olmasını Beklediğimiz Hisseler: ALARK, AYDEM, GUNRF, HEKTS, GWIND, AKSEN

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksi teknik olarak 22 günlük ortalaması olan 3287 seviyesi üzerine yerleşmekte zorlandı ve bu seviyeden geri çekildi. Borsa endeksinin teknik olarak yükseliş eğilimini tekrar sağlayabilmesi için 3287 seviyesinin üzerine yerleşmesi şart. Bunda başarısız kalınması halinde 3200 seviyesine doğru momentum kaybı oluşabilir.

Dirençler: 3287 / 3293 / 3362
Destekler: 3200 / 3090 / 2980

Kaynak: İntegral Yatırım BİST Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!