Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (9.06.2021)

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesi küresel piyasalarda yön arayışı sürüyor. Enflasyon verisi öncesi 10 yıllık tahviller sakin bir seyir izleniyor. Fakat gelişmekte olan ülke paralarında dolar kaynaklı baskı devam ediyor.

BİST100 endeksi Pazartesi günü bankacılık sektörü payları önderliğinde yurtdışı piyasalardan pozitif ayrışmıştı. Türkiye’de normalleşme adımlarının başlamasıyla havacılık ve bankacılık sektörlerindeki pozitiflik devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gaz rezervi hakkında yaptığı açıklamalar sonrası enerji sektörü paylarının baskılandığı görülüyor.

Dün ise endeks küresel piyasalara paralel olarak güne %0,03 oranında yükselişle 1.447 seviyesinden başlangıç yaptı. Volatilitenin yüksek olmadığı ilk yarıyı endeks yatay seviyede geçirdi. Yurtiçi piyasalarda haber ver veri akışının yoğun olmadığı işlem gününde bankacılık sektörüne gelen alımlar ile endeks günü %0,04 oranında yükselişle 1.447 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama faktöring sektörü payları %1,74 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %1,71 oranında değer kaybetti.

Euro Bölgesi öncü büyüme verileri açıklandı. 19 üyeli Euro Bölgesi ekonomisi yılın ilk çeyreğinde aylık %0,3, yıllık %1,3 ile önceki tahminlerin altında daraldı. Euro Bölgesi’nin ilk çeyrek büyümesi % 0,6 daralmadan %0,3 daralmaya, yıllık bazda da %1,8’den %1,3 daralmaya revize edildi. Yukarı yönlü revizyonda İtalya’nın daha iyi gelen dataların etkili olduğu gözlemlendi.

Dünya Bankası, küresel ekonominin bu yıl %5,6, 2022’de %4,3 ve 2023’te %3,1 büyüyeceği tahmininde bulundu. Dünya Bankası, Türkiye için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini ise % 5,0 ve 2022, 2023 tahminlerini %4,5 olarak sürdürdü .

ABD’de ticaret açığı ekonomideki toparlanma ve ihracatın artmasıyla Nisan’da bu yıl ilk kez daraldı. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dış ticaret açığı %8,20 düşüşle 68,9 milyar dolar oldu.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN