Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (5.08.2022)

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem günü hem gün içi en yüksek seviye hem de kapanış rekorunu kırdı. ABD Temsilciler Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyaretini sorunsuz tamamlaması, ABD’de PMI verilerinin beklentilerden iyi gelerek ekonomide toparlanma sinyalleri verilmesi globalde risk iştahını artırırken, yüksek enflasyon ortamında getiri arayışının Borsa İstanbul olarak ön plana çıkması ile güçlü finansal sonuçların etkileri de yurt içini piyasaları destekledi. Yurt içi piyasalar bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Soçi’deki görüşmesine odaklanacak. Global tarafta ise en önemli haber akışı olarak ABD Tarım Dışı İstihdam olarak görüküyor. Öyle ki geçtiğimiz hafta ABD’de gelen öncü GSYH verisinin de küçülmeye işaret etmesi ile ABD teknik resesyona girmiş ancak ABD kanadı istihdamdaki güçlü seyir nedeniyle resesonda olmadıklarını söylemişti. Bu kapsamda Tarım Dışı İstihdam verisinin öneminin daha da arttığını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz gün İngiltere MB faiz kararını açıkladı. 25 baz puan beklentilerin üstünde 50 baz puan faiz artıran İngiltere 27 yıl sonra en agresif faiz artışını gerçekleştirdi. Kararda 8 üye 50 baz puan 1 üye 25 baz puan için oy kullanırken, kararda enflasyon kaynaklı gelişmeler ön plana çıktı.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!