Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (29.11.2019)

BİST100 endeksinde yatay yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne hafif alıcılı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %1,21 yükselişle 107.126 seviyesinden kapattı.

Haftanın son işlem gününe girerken küresel piyasalar ABD Senatosu’nun kabul ettiği ve Başkan Trump’ın onayladığı tasarıyla karışık fiyatlamalar yaşanıyor. Hong Kong’daki gösterilerde protestoculara uygulanan şiddeti gerekçe gösteren ABD Senatosu, Çin yetkililerine yaptırım kararı almıştı. ABD Başkanı Trump, bu yasa tasarısını onayladı. ABD ve Çin arasında süren ve birinci faz anlaşma olarak adlandırılan müzakerelerin bu karar sonrası nasıl ilerleyeceğine dair belirsizlik devam ediyor. Senato kararının onaylanması durumunda misilleme yapacağını söyleyen Çin’den gelecek hamle süreçte belirleyici olacaktır. Ancak piyasalarda ön anlaşmanın zaten sınırlı olması nedeniyle belirgin bir değişiklik yaşanmayacağı beklentisi hakim.

Borsa İstanbul tarafında ise hafta başında Ankara’da S-400’lerin test edilmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı endişe verici şeklinde açıklama yaparken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise geri adım atılmayacağını söylemişti. Dün yurtdışında ABD borsalarının kapalı olması sebebiyle yurtiçinde piyasalar iç dinamiklere dönerken kur 5,77 seviyesinin altına geriledi. Borsa İstanbul tarafında ise ağırlıklı olarak alıcılı bir gün yaşandı, Bu hafta 108.000 puan yakınlarından dönen endeks 105.000 desteğine gelmesinin ardından tekrar 107.000’ün üzerine çıkma çabalarının ön plana çıktığını görüyoruz. TBB ve finans kuruluşları JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini satın aldı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN