Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (29.06.2022)

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BDDK’nın kredi kısıtlamalarına ilişkin aldığı karar sonrasında BİST100 endeksi Pazartesi gününe sert negatif başlayıp, gün içerisinde alımların hızlanması ile günü yaklaşık %1 oranında satıcılı tamamlamıştı. Geçtiğimiz işlem gününe ise karar ardından oluşan satışların tepkileri ile başladık diyebiliriz. Karardan çok fazla şirketin etkilenmemesi ve şirketlerin bilançolarına bu durumun yansımayacağını açıklamaları ile endeks tepki alımı ile %1 alıcılı seyrederken, emtia fiyatlamalarındaki hareketliliğin etkilediği hisselere gelen baskının genele yayılması ile BİST100 endeksi gün sonuna kadar yatay seyirdeydi. Ancak gün sonuna doğru satışlar sert derinleşti. Fitch’in Türk bankaları değerlendirmesi ve ABD’nin Rusya ile ilgili çokça kişi ve ek yaptırımlar uygulayacağı haberleri ile BİST100 endeksinde satışları hızlandı ve endeks günü negatif tamamladı.

Dolar / TL tarafında yüksek volatilite sürüyor. Cuma günü BDDK tarafından gelen kararından ardından 17,30’lu seviyelerden 16,50’lere kadar geri çekilen Dolar / TL kuru sonrasında 16,80’lere kadar yükselmesine rağmen dün işlemlerin sığ olduğu saatlerde tekrar 16,10’lara kadar geri çekilmişti. Ardından gün içinde 16,70’ler test edilse de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın özetle TL’nin değer kazanmasına yönelik tedbirlerin devam edeceğini açıklaması ile kur tarafı tekrar geriledi. Dün ise dolara olan talebin artması ile dolar endeksi tekrar 104’lü seviyelerin üstüne çıktı. Dolar endeksinin yukarı yönlü seyri gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskılarken, TL’de gün içinde değer kaybetti.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!