Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (25.11.2020)

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Virüse ilişkin aşı ile ilgili olumlu gelişmeler ve başarı oranı yüksek aşı sayısının artması, yükselen coronavirüs vaka sayılarına rağmen küresel piyasalardaki risk iştahını yüksek tutmaya devam ediyor. Ayrıca ABD’nin yeni seçilmiş başkanı Joe Biden’ın eski Fed Başkanı Janet Yellen’ın Hazine Bakanı olarak atamasının beklenmesi ve Donald Trump yönetiminin Biden’ın başkanlığı için geçiş sürecini başlatması da küresel piyasalar tarafından olumlu algılanıyor.

Küresel piyasalarda seyir pozitif olsa da, BİST100 endeksi Pazartesi günü diğer piyasalardan negatif ayrıştı. ABD vadelilerindeki ve Asya Piyasalarındaki yukarı yönlü seyre paralel olarak BİST100 endeksi güne %0,68 oranında artışla 1.323 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından içeride Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. İmalat sanayi genelinde Kapasite Kullanım Oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %75,8 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %75,3 seviyesinde gerçekleşti.

Günün ilk yarısını özellikle bankacılık sektörü önderliğinde yukarı yönde kapatan endekse, sonrasında Dolar / TL kurunun 8,05 seviyelerine kadar yükselmesiyle sert satışlar geldi. Kurun gevşemesi sonrası tekrar pozitif seyre dönen endeks günü %0,51 oranında yükselişle 1.320 seviyesinden seviyesinden tamamladı.

Metal eşya makine sektörü payları %2,82 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %1,16 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1.333 – 1.346 – 1.359 olacakken, destek seviyeleri ise 1.308 – 1.295 – 1.282 olacak.

Dolar / TL tarafında ise g eçtiğimiz hafta genelinde TCMB faiz kararının etkisiyle değer kazanan kur, bu haftaya değer kaybıyla başladı. Seans öncesinde 7,95 seviyelerinde olan kur BDDK tarafından aktif rasyo hesaplamasının 31 Aralık’ta sonra ereceğinin açıklanmasıyla 7,85 seviyesine kadar geriledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Doğu Akdeniz ile ilgili açıklamaları sonrasında ise kurda yeniden yükseliş yaşandı. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de en uzun kıtasal kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye’nin, kendi kıyılarına hapsedilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtmesi sonrasında 8,05’e kadar yükselen kur 7,93 seviyesinde dengelendi. Ancak gece saatlerinde tekrar 8,00 seviyesine kadar yükseldi. Dolar / TL’de yukarı yönde takip edeceğimiz seviye 8,05 olacakken, aşağı yönde ise 7,95 – 7,85 seviyeleri olacak.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN