Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (25.02.2015)

TCMB Faiz İndirim Sürecine Devam Dedi

BİST 100 endeksi dün 86011-86794 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0.47 değer kazanırken 86691 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.66 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0.58 değer kazandı.
Dün küresel piyasada hareketli dakikalar geçirdik. Haber ve veri akışının yoğun olduğu günde, yurt içinde gözler TCMB PPK kararlarındaydı. TCMB politika faizinde beklentilerin aksine 25 baz puanlık indirime giderken, koridor üzerinde de oynama yaptı. Koridorun üst bandı olan gecelik marjinal fonlama faizi 50 baz puan indirilerek yüzde 10.75 seviyesine, alt bant olarak bilinen gecelik borçlanma faiz oranı ise 25 baz puan indirgenerek yüzde 7.25 seviyesine düştü. PPK toplantısı notlarında ise, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızının makul düzeyde seyrettiğini belirtirken, tüketici kredilerindeki ılımlı seyrin cari dengedeki iyileşmeyi destekleyeceği belirtildi. Enflasyondaki düşüşün kalıcı olması hedeflediklerini ve bunun içinde para politikasının temkinli olması gerektiğini belirten PPK notlarında, iyileşmenin devam etmesi durumunda faiz indirimlerinin de devam edebileceğini belirtti. MB’nın bu kararı sonrası USDTL’de sert hareketler görülürken, faizlerin beklentilerin altında indirgenmesiyle piyasada rahatlama görüldü.

İçerdeki PPK toplantısı sonrası bu sefer gözler FED Başkan’ı Janet Yellen’ın kongredeki sunumundaydı. FED Başkan’ı Janet Yellen faiz artırımları öncesinde sözlü ve yazılı yönlendirmenin değişeceğini belirtirken özellikle “ sabırlı “ ibaresinin önemini belirtti. FED Başkan’ı Janet Yellen “sabırlı” kelimesinin metinde kaldığı sürece en az 2 ay daha faiz artırımlarının önünde olacağını belirtirken, belli süre sonra faiz artırımlarının toplantıdan toplantıya değişebileceğini söyledi. FED Başkan’ı faiz artırımlarının süreç içinde yapılacağını bildirdi. FED Başkanı’nın faiz artırım düşüncesinin 17-18 Mart veya 28-29 Nisan yapılacak FOMC toplantılarının yerine, 16-17 Haziran 28-29 Temmuz’daki FOMC toplantılarında faiz artırımlarının gelme ihtimalinin daha yüksek olduğunu anımsattı. FED’in faiz artırımlarının enflasyona dayalı olduğunu ve yüzde 2 hedef enflasyon beklentisinin devam ettiği belirtilirken, düşük enerji fiyatlarının enflasyonu aşağı yönlü baskılamaya devam edeceğini belirtti.

Haber akışının yoğunluğu piyasaları hareketlendirirken Avrupa hisseleri rekor seviyeleri tazeledi. Özellikle Amerikan endekslerinden 5 milyar dolarlık paranın Avrupa hisselerine kaydığı haberleri ve rekor seviyede dahi alıcılı hareketlerin görülmesi ilerisi için umut veriyor. Euro Bölgesi’nde enflasyon daralmaya devam ederken, AMB’nın öngördüğü hareketler gerçekleşiyor. Başta Alman DAX30 endeksi olmak üzere tüm Avrupa primleyken, Amerikan hisseleri de rekor seviyeleri genişletti. FED Başkan’ı Janet Yellen’ın şahin ve güvercin arası bir konuşma yapması ve piyasayı tatmin edici açıklamalarda bulunması Amerika’yı da yeşiller içinde görmemize neden oldu. Teknoloji hisseleri yükselişini 10.güne taşırken 5.000 puan seviyesine yaklaşıyor. Bugün sabah Asya seansında ise Çin tatilden geri dönerken pozitif fiyatlaması da piyasalara yansıdı. Bugün sabah Çin’de HSBC imalat PMI’da toparlanma görülse de istenilen hıza gelmemesi, teşviklerin devam edebileceği yönünde algılandı ve hisselerde primlenmeye devam etti. Tüm Asya hisseleri primlenirken, Amerikan vadelileri ise yatay satıcılı görülüyor.

Yurt içinde de yurt dışına paralel toparlanma görülürken, 86.500 üzerinde tutunma görüldü. MB’nın faizleri indirmesine rağmen, indirim hızını yavaşlatması ve Yellen sonrasında devam eden USDTL’de gevşeme endekse pozitif yansıyor. Bugün sabah açılışta da primlenmenin devam etmesi beklediğimiz endekste özellikle 87.500 seviyesi kritik olacaktır.

Bugün yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Euro Bölgesi’nde AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması izlenecekken Amerika’da ise FED Başkan’ı Janet Yellen’ın kongredeki sunumu ve yeni konut satışları takip edilecektir.

Teknik olarak dünkü primlenme sonrasında 86500 seviyesi üzerinde kapanış gösteren BİST 100 endeksinde alımların devam etmesi durumunda 87.000 ve 87.500 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 85.700 seviyesi takip edilebilir. Endeksin hem küresel konjonktürdeki iyileşme hem de USDTL’nin gevşemeye devam etmesiyle yükselişine devam etmesi beklenirken, bugün sabah açılışla primlenin başlayabileceği bekleniyor.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne %8.22 seviyesinden başlıyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir