Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (23.06.2022)

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalara paralel olarak geçtiğimiz işlem gününe hafif satıcılı başlayan BİST100 endeksi, FROTO önderliğinde alıcılı seyre yöneldi. Endeks, AB’nin Ford Otosan’ın Ford Romanya’yı satın almasına izin verdiği haberinin etkisi ile endeksteki ağırlığı yüksek olan FROTO önderliğinde pozitif seyre yönelen endeks günü yatay tamamladı.

Bugün yurt içi piyasalar TCMB faiz kararına odaklanacak. TCMB tarafından 14:00’da yayımlanacak faiz kararında değişiklik ön görmüyoruz. Son olarak faizle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmış, faiz artırılmayacağını aksine düşürmeye devam edeceklerini dile getirmişti. Yapılan açıklamalar da baz alındığında gelişmekte olan ülkelerin faiz artırımlarına devam ettiği ortamda Türkiye olarak faiz artırımı yapılmayacağı net gibi gözükse de enflasyon kaynaklı gelişmelerin yakından takip edileceğini düşünüyoruz.
Fed Başkanı Powell, Senato’da Para Politikası sunumu gerçekleştirdi. ABD ekonomisinin sert finansal önlemleri aşabilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, Fed’in enflasyonu %2 seviyesine düşürme hedefinin hala geçerli olduğunun altını çizdi. Sözlerine ek olarak enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir açıklamalarını yaptı.

İngiltere’de enflasyon Mayıs ayında beklentilere paralel %9,1 olarak açıklandı. Açıklanan enflasyon verileri son 40 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçerken, gıda, enerji, emtia tarafındaki yükseliş ve lojistik sorunları İngiltere’de enflasyonu yükseltti. İngiltere tarafında sıkılaştırma adımlarının devam edeceği ön görülüyor. Hatırlanacağı üzere yüksek enflasyon sonrasında ilk faiz artıran gelişmiş ülke merkez Bankası İngiltere’ydi.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!