Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (23.03.2020)

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan coronavirüs salgını nedeniyle ekonomik büyüme beklentileri ve petrol tüketimi zayıflamaya devam ederken, küresel ekonomik resesyon riski, tüm piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. FED’in de bulunduğu merkez bankalarından gelen acil faiz indirimleri ve varlık alım programlarının yanında İlave teşvik paketleri de açıklanmaya devam ediyor. Merkez bankalarının devasa likidite genişletmelerinin Dolar arzını talebin seviyesine getirmesiyle birlikte Dolar’daki ekstrem yükseliş tersine döndü. Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının parasal gevşeme programlarını büyük oranda genişletmeleri gibi dünya çapında diğer merkez bankalarının tedbirleri de Avrupa piyasalarını bir miktar desteklemeye yardımcı olmakta. Yurtiçinde ise g eçen hafta Dolar/TL Eylül 2018 seviyelerindeki 6,50’nin üzerinde fiyatlanırken küresel piyasalarda ve TL cinsi yatırım araçlarında satış baskısı ağırlıklı olmak üzere coronavirüs kaynaklı dalgalanmalar devam etti.

Yatırımcılar, küresel ekonominin büyük bölümünü tehdit eden virüs salgınının neden olduğu belirsizlik nedeniyle paralarını dolar olarak tutma eğilimi sergiliyorlar, nakit kalma isteği de tüm piyasalarda artıyor. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekonomiye etkileri sınırlamak için 100 milyar TL’lik destek paket açıkladı Merkez Bankası da 100 baz puan faiz indirimi ile politika faizini %9,75’e çekti. faiz indiriminin ötesinde swap imkanlarını, reeskont kredilerini genişletirken, rezerv düşüşüne yol açmakla birlikte döviz likiditesini artırıcı ve bankaların reel sektöre kredi akışının temini amacıyla kullanılan fonlamanın bir bölümünü %8,25’ten finanse edecek tedbirler açıkladı.

BİST100 endeksi tarafında ise 82.000 seviyesinin görülmesinin ardından yurtdışı piyasalardaki toparlanma eğilimine bağlı olarak 85.000’in üzerinde dengelendiği görüldü.
BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününü %0,70 artışla 85.795 seviyesinden kapattı. Ancak endeksteki haftalık kayıp %10,26.

Gün içinde takip edilecek direnç seviyeleri 86.600 – 87.400 ve 88.100 olacakken, destek seviyeleri ise 84.700 – 83.900 – 83.000 olacaktır.

ANLIK ÜCRETSİZ BORSA TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin