Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (22.09.2022)

BİST100 endeksinde satıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesi ile piyasalar geçtiğimiz işlem günü baskılandı. Haber ile birlikte 2022 yılının en çok kazandıran sektörü olan ulaştırma sektörü payları geri çekildi.

TCMB tarafından geçen ay piyasalarda sürpriz sayılabilecek bir faiz indirim kararı geldi ve politika faizi %14,00’ten %13,00’e çekildi. TCMB karar metnine bakıldığında ‘Küresel barış ortamı ile dezenflasyonist sürecin başlayacağının ön görülmesi ve küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olmasının önem arz ettiği, bu kapsamda politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar verildiği’ belirtilmişti. Yani genişleyici para politikaları ön plana çıkarak, diğer ülkelerin tersine enflasyon değil büyüme ekonominin temelini oluşturacak. Bu kapsamda genişleyici politikalar devam ederek resesyon korkuları konuşulmayacakken, yurt içinde enflasyonu düşürmek için uygulanan tedbirlerin yanı sıra gerek baz etkisi gerekse de yurt dışı kaynaklı gelişmeler ile enflasyonun gerilemesi beklenmekte. Ağustos’ta da aylık bazda enflasyonun düşüş eğilimine girdiği görüldü. Geçen hafta açıklanan TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde ise yıl sonu enflasyon beklentisi %70,6’dan %67,73’e revize edildi. Geçen ayki metin baz alındığında ve kur tarafındaki yükseliş ile birlikte yüksek enflasyon devam ettiğinden TCMB’den bugün faiz kararında değişiklik öngörmüyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!