Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (18.11.2020)

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

ABD’li şirket Moderna’nın coronavirüs aşısıyla ilgili umut veren açıklamalarının ardından küresel piyasalarda Pazartesi günü yükselişler görüldü. BİST100 endeksi de yeni kapanış rekoru kırdı.

19 Kasım’da Perşembe Para Politikası Kurulu toplantısında alınacak kararlara odaklanan yurtiçi piyasalar faiz artırımı yapılacağına ve para politikasının önümüzdeki dönemde daha öngörülebilir olacağına dair tahminlerin varlığını koruması ile iyimser bekleyişini sürdürüyor. Ancak coronavirüs vaka sayılarındaki artışla birlikte yeni tedbirlerin konuşulmaya başlaması endeksi baskılıyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz, ABD vadelileri ve Asya piyasalarındaki negatifliğe paralel olarak %0,10 oranında düşüşle 1.291 seviyesinden başladı. Veri akışının az olduğu günde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden gelecek olan tedbirler beklendi. Ayrıca S&P, ‘’Türkiye bankaları yatırımcı güveninde ve gelişen piyasalara para akışındaki değişikliklere karşı hassas olmaya devam edecek. Türkiye’de ekonomik küçülme ve zayıflayan TL nedeniyle bankaların varlık kalitesinde gelecek yıl kötüleşme öngörülüyor.’’ açıklamalarında bulundu. BİST100 endeksi hafif satıcılı başladığı işlem gününü coronavirüs vaka sayılarındaki artış sonrasındaki tedbirlerin beklentisi ile %2,57 oranında azalışla 1.259 seviyesinden tamamladı.

Ticaret sektörü payları %1,10 oranında değer kazanırken, turizm sektörü payları %5,71 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise Moderna’nın Covid19 aşı çalışmasına yönelik %94,5 oranında başarı sağlandığı açıklaması ve ek olarak Moderna’nın aşısında 2-8 derecelik standart buzdolabı soğukluğunda aşının 1 ay dayanabileceğinin beklenmesi risk iştahını artıran unsur oldu. Haber akışı ile riskli varlıklara olan talep artarken, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskılarda bir miktar azaldı. Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı. Toplantı öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın sunumunda ekonomiye dair yaptığı pozitif iç piyasa üzerinde etkili olurken, haftanın asıl ana gündem maddesi Perşembe günü açıklanacak faiz kararı olacak. Beklentiler ortalama 475 baz puanlık faiz artışı olurken, kurum olarak 425 baz puan artış beklemekteyiz. Dolar / TL’de 7,75 – 7,90 direnç noktaları seviyeleri olarak, 7,60 – 7,50 seviyeleri ise destek seviyeleri o olarak takip edilecek.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN