Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (16.11.2020)

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Borsa İstanbul, Cuma günü genele yayılan alımlarla günü yükselişle kapatırken, Perşembe günü ise 1.313 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ekonomi’deki isimlerin değişmesi iç piyasalara pozitif yansırken BİST100 endeksi haftalık olarak %8,33 oranında yükseliş kaydetti.

Yeni tip coronavirüs vaka sayılarında artış nedeniyle küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin endişelerin, dünya borsalarında satıcılı bir seyir izlenmesine neden olduğu bir ortamda, yurt içi piyasaların ise açılışta pozitif ayrıştığı dikkat çekiyor.

Dolar/TL kurundaki düşüş eğilimi pay piyasalarını desteklemeye devam ederken, Cuma günü yurt içinde sanayi üretimi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklenti anketi, yurt dışında ise Euro Bölgesinde büyüme, ABD’de Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Güven Endeksi takip edildi. TÜİK Cuma günü açıkladığı rakamlara göre Sanayi Üretimi, Eylül ayında aylık %1,7 ve yıllık %8,1 ile beklentilere paralel arttı. Merkez Bankası, Kasım ayı beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 7,8867’ye geriledi. Bir önceki anket döneminde dolar beklenti dolar/TL’nin yıl sonunda 7,8979 olacağı yönündeydi. Gelecek hafta yapılacak PPK toplantısı ve faiz artırımı takip edilecek yeni politikaların anlaşılması için son derece önemli. Mevcut politika faizinin piyasa fonlamasının altında olması nedeniyle beklenti 400 baz puan ve üzeri bir oranda faiz artışı, bekleniyor. BİST100 endeksinde haftanın ilk günü takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1.298 – 1.305 olacakken, destek seviyeleri ise 1.278 – 1.256 olacak.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN