Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (14.10.2020)

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Piyasalar, ABD başkanlık seçimlerinden önce her iki partinin de desteklediği bir coronavirüs mali canlandırma paketi oluşturulabileceği konusundaki kuşkular devam ederken Demokrat başkan adayı Joe Biden’ın seçim yarışında Başkan Trump ile arasındaki farkı git gide açmasıyla yatırımcılar seçim sonrasında büyük bir mali canlandırma paketi açıklanabileceği beklentisine girmiş görünüyor. Bunun yanında Küresel piyasalarda aşı çalışmalarının Johnson & Johnson şirketinin gönüllü denekte yaşanan rahatsızlık nedeniyle aşı çalışmalarını durdurması piyasalarda risk iştahını bir miktar düşürdü, Dolar ise 3 Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerinden sonra kapsamlı bir mali canlandırma paketi oluşturulacağı beklentilerine paralel olarak riskli para birimlerinin yükselişe geçmesiyle üç haftanın dip seviyesi yakınlarında işlem gördürüyor.

İçeride ise jeopolitik gelişmelerin yanı sıra ABD’de hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine ilişkin belirsizlikler ve Covid – 19 aşısına ilişkin olumsuz haber akışının pay piyasalarına yön veren temel gelişmeler olmaya devam ettiği görülürken, TÜİK’in dün açıkladığı sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık %10,4 artışla beklentileri aştı. Pandemi sürecinde yıllık %31,3 daralma gösteren sanayi üretimi Temmuz’da %4,4 artışın ardından Ağustos’ta beklentilerin oldukça üzerinde arttı.

BİST 100 endeksi tarafında günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izlenirken öğleden TL’nin 7,92 ye yaklaşması sonrası iyimserlik kısmen azalarak endeks 1.170 puanı destek haline getirdiğini görüyoruz. Endekste kısa vadede 1.160 – 1.150 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.200 seviyesinin hedef olmaya devam etmesini bekliyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN