Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (14.01.2015)

Oluşabilecek Kar Satışlarına Dikkat

BİST 100 endeksi dün 87823-88548 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0.51 değer kazanarak 88313 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.63 değer kazanırken sanayi endeksi ise yatay kapattı.

Dün küresel piyasada olumlu hava görüldü. Cuma’dan beri süregelen satış baskısı sonrası dün dip seviyelerden görülen toparlanmayla yüzleri güldürdü. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke hisselerinin paralel hareket ettiği günde Rusya negatif ayrışırken, gerileyen petrol fiyatları piyasaya damga vurmaya devam etti. Euro Bölgesi’nde hisseler tekrardan toparlanma sürecine girerken, yüzde 2’ye varan primler görüldü. 22 Ocak’taki AMB toplantısı öncesi piyasada dedikodular artarken, AMB’nın ek teşvikleri merak konusu olmaya devam ediyor. İngiltere’de ise enflasyondaki düşüş devam etti. Aylık bazda enflasyon yüzde 0 seviyesinde gerçekleşirken deflasyon sinyalleri görüldü. Enflasyon rakamları sonrası BOE Başkan’ı Carney’nin sözleri önem taşıdı. Carney, İngiltere’de deflasyon riskinin olmadığına işaret ederken, şu an için ek önlem düşünmediklerini belirtti. İngiltere’de gerçekleşecek faiz artırımları için ise sabırlı olacakları söylendi. Amerika’da ise özellikle alüminyum devi Alcoa’nın finansal rakamlarının ekonominin toparlandığına işaret etmesiyle, Amerikan hisseleri güne alıcılı başladı. Güne teknoloji hisseleri önderliğinde yükselişle başlayan Amerikan hisseleri gün içerisinde yüzde 1 üzerinde primli görülürken, ilerleyen saatlerde petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji hisselerini aşağı yönlü baskılamasıyla yatay satıcılı kapattı. Amerikan ham petrolünün 45$ seviyesine kadar gerilemesi enerji hisselerini baskılamaya devam ediyor. Bugün sabah Asya seansında ise Çin hisseleri yatay alıcılı seyrederken, Japonya’da satışların devam ettiğini gördük. Japon Yen’inde görülen değerlenmenin hızlanması Japon hisselerindeki satışları hızlandırıyor. Amerikan vadelileri ise güne yatay satıcılı başladı. Avrupa hisselerinin de satıcılı başlaması beklenmektedir.

Yurt içinde ise alıcılı seyir devam etti. 88500 seviyesinin test edildiği günde hem USDTL kurundaki düşüşün devamı hem de petrol fiyatlarındaki gerilemenin pozitif etkileri görüldü. Ayrıca yurt içinde cari denge rakamları izlendi. Cari açık beklentilerin üzerinde gelirken etkileri piyasada çok fazla hissedilmedi. Önceki aya göre yükselen cari açığın önümüzdeki süreçte azalması beklenmektedir. Diğer taraftan USDTL’nin 2.2850 seviyesi altında işlem görmesi, BİST 100 endeksini güçlendirmeye devam ediyor.
Bugün Euro Bölgesi ülkelerinde enflasyon verileri takip edilecek. Ayrıca Euro Bölgesi’nde endüstriyel üretim ve Almanya 10 yıllık tahvil ihalesi izlenecektir. Amerika’da ise perakende satışlar, ithalat ve ihracat fiyat listesi ve FOMC üyesi Plosser’ın konuşması takip edilecektir.

Teknik olarak 88.000 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştiren BİST 100 endeksinde olumlu görünüm devam ediyor. Hem kurdaki geri çekilme, hem de petrol fiyatlarındaki gerileme BİST 100 endeksini güçlendiriyor. Endeksteki olumlu seyrin devam etmesi ve 88500 seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda 89000 ve 90000 seviyeleri izlenebilir. Endekste olası kar satışlarında ise 88000 ve 87000 seviyeleri gündeme gelebilir.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne %7.63 seviyesinden başlıyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir