Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (13.02.2015)

Putin ve Babacan Etkisi

BİST 100 endeksi dün 83786-86082 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 3.18 değer kazanarak 86082 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 4.40 değer kazanırken sanayi endeksi ise 2.48 değer kazandı.

Dün küresel piyasada sert primlenmeler hakimdi. 16 saat devam eden Minsk toplantısının sonunda anlaşma sağlanırken, 15 Şubat’ta ateşkesin başlayacağı belirtildi. Ayrıca Putin, sınırdaki ağır silahların da bir an önce çekileceğini taahhüt ederken jeopolitik risk algısını azalttı. Piyasayı rahatlatan Putin, 1 yıldır süren çatışmaların biteceğini belirtti. Jeopolitik risklerin azalmasıyla beraber gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde toplu olarak yükseliş eğilimi başladı. Euro Bölgesi’nde kazançlar yüzde 1 üzerinde seyrederken, Yunanistan ve kreditörleri arasında 15 Şubat’ta yapılacak toplantı öncesi, anlaşma sinyalleri görüldü. Karşılıklı taviz vermenin gerektiği toplantısında anlaşmanın sağlanmasına yüksek gözüyle bakılıyor. Avrupa’daki iyimserlik hisse senetlerine de yansırken, özellikle DAX30 endeksi zirve seviye olan 11.000 puan eşiğine tekrardan geldi. Amerika’da ise perakende satışlar ve istihdam talepleri beklentileri karşılamamasına rağmen, Rusya ve Yunanistan’ın gölgesinde yükselişine devam etti. NASDAQ endeksi 15 yılın zirvesinde seyrederken, teknoloji önderliğinde yükseliş eğilimi piyasada devam ediyor. Japonya’da son 17 senenin en yüksek seviyesine yakın seyir devam ederken, bugün kar satışları görüldü. Özellikle Yen’in USD karşısında değer kazanması piyasada tatları kaçırırken, yatay satıcılı görüldü. Çin’de ise primler yüzde 2’ye yaklaştı. Rusya ile müttefik konumundaki Çin’de, Rusya’nın dün ateşkes sağlaması yüzleri güldürdü. Amerikan vadelileri ise yatay alıcılı şekilde güne başladı.

Yurt içinde ise son haftaların en primli günü yaşandı. 2 haftadır satış baskısı içerisinde olan BİST 100 endeksi, Rusya’nın ateşkes ilan etmesi ve Babacan’ın usta konuşmasıyla bir kez daha ipten döndü ve toparladı. Rusya ve Ukrayna’nın ateşkes sağlaması, başta Rusya olmak üzere tüm gelişmekte olan ülke endekslerine pozitif yansırken, yurt içinde de yüzde 3 üzerinde primler görüldü. Başbakan yardımcısı Babacan ise bir TV programındaki açıklamasında, TCMB’nı eleştirenleri eleştirerek TCMB’nın bağımsızlığını savundu. Erdem Başçı’nın lojmandan taşınmasının nedenine kadar açıklama yapan Babacan, kendine güvenenleri yanıltmadı ve ekonomideki güveni sağladı. Babacan konuşmasıyla USDTL’de 2.4700 seviyesinin altına kadar gevşeme görülürken, tahvil faizlerinde ise yüzde 8 seviyesine gerileme görüldü. Başta bankacılık endeksi olmak üzere tüm endeksin primlendiği günde, 85700 seviyesi üzerinde kapanış alımların devam edebileceği sinyalini verdi.

Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi ve ülkelerinde büyüme verileri izlenecektir. Başta Almanya ve Euro Bölgesi büyümenin ekonomiye direkt katkı yapması beklendiğinden önemli görülüyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nde ticaret dengesi takip edilecekken, Amerika’da ise Michigan güven endeksi ve ticaret verileri izlenecektir. Yurt içinde ise USDTL’deki gevşemeler takip edilebilir. Özellikle 2.4700 altında işlem görmesi, USDTL’nin bir miktar daha gevşeyebileceğine işaret ediyor.

Dünkü sert alımlarla beraber toparlanan endekste alımların devam etmesi beklenebilir. Teknik olarak 85700 seviyesi üzerinde kapanış yapan endekste alımların devam etmesi durumunda 86500 ve 87000 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 85000 seviyesi takip edilebilir. Bankacılık tarafında ise 162200 seviyesi izlenmelidir. Bankacılıktaki alımların devam etmesi durumunda endekste tekrardan 87500 seviyesi görülebilir. Diğer taraftan USDTL’nin 2.4700 altında kalmaya devam etmesi endeks açısından olumlu görülüyor.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne %8.16 seviyesinden başlıyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir