Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (13.01.2022)

BİST100 endeksinde satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Geçtiğimiz işlem günü Çin tarafındaki ÜFE ve TÜFE verilerinin geçtiğimiz aya göre olumlu gelmesi sonrasında Asya piyasaları günü pozitif tamamladı. ABD tarafına bakıldığında ise Fed Başkanı Powell’ın Senato’daki konuşmalarına odaklanıldı. Powell, yüksek enflasyonun ABD’deki ekonomik toparlanma için “ciddi bir tehdit” olduğunu ve Fed’in enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacağını söyledi. 2021 yılında enflasyonu geçici olarak nitelendiren Powell’ın bu mottosundan vazgeçip enflasyonu ciddi sorun halinde görmesi piyasalara pozitif yansıdı.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise Powell’ın açıklamalarına ek olarak, ABD vadelilerindeki pozitiflik, Asya piyasalarında alıcılı seyir ve VİOP akşam seansının Salı günü normal seans kapanışının 18 puan üstünde kapatması ile güne alıcılı başlangıç yaptı. Piyasalar dün ABD tarafındaki enflasyon verisine odaklandı. ABD’de enflasyon 1982 yılından bu yana açıklanan en yüksek enflasyon verisi olarak kayıtlara geçti. ABD’de yıllık enflasyon Aralık’ta %7 olarak kaydedildi. Çekirdek enflasyon göstergeleri de hafif de olsa beklentilerin üzerinde geldi. BİST100 endeksi günü alıcılı tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında enflasyona ilişkin açıklamalar yaptı. Erdoğan kurda olduğu gibi enflasyondaki şişkinliği ortadan kaldıracaklarını ifade etti. Erdoğan Temmuz’da enflasyona ve şartlara bakarak çalışanların durumunu yeniden değerlendireceklerini belirtti.

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, kasımda Ekim ayına kıyasla %2,3 artarken, Kasım 2020’ye göre %1,5 geriledi. AB’de ise Sanayi Üretimi, Kasım’da bir önceki aya kıyasla %2,5 yükselirken, önceki yılın aynı dönemine göre sabit kaldı.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!