Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (12.10.2020)

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi’nin, coronavirüs krizinden hasar gören ekonomiye yönelik teşvik paketinin bireysel önlemler kısmını geri çekme fikrinin ardından tekrar geniş kapsamlı bir teşvik paketinin sinyalini vermesi, küresel piyasalardaki risk iştahını yükseltti. Haftanın son işlem gününe ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki yükselişle %0,20 oranında yükselişle 2,24 puan artışla 1.152 seviyesinden başladı. Günün ilk yarısında hafif alıcılı seyreden endekste öğleden sonra Bloomberg’den geçen haber ile alımlar hızlandı. Haberde ‘’ Karadeniz’de bulunan gaz rezervi yukarı yönlü revize edilebilir’’ denildi. Alımların hızlanması ile BİST100 endeksi günü %1,32 oranında artışla 1.165 seviyesinden tamamladı.

Turizm sektörü payları %4,72 oranında değer kazanırken, inşaat sektörü payları %1,42 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise Cuma günü Merkez Bankası’nın swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yükseltmesinin ardından ilk işlemlerde geriledi. Karar öncesinde 7.95’in üzerinde olan Dolar/TL, kararın ardından 7,90 seviyelerine kadar çekildi. Sonrasında ise düşüşünün önemli bir kısmını geri alarak önceki kapanışa yatay seyre dönse de öğleden sonra Karadeniz de bulunan gaz rezevlerinin yukarı yönlü revize edilebileceği haberiyle 7,90 – 7,92 aralığında dengelendi.

ABD tarafında ise seçimler yaklaşırken anketlere göre Biden, Trump’ın önünde. Biden 15 Ekim’de yapılacak tartışmayı online yapmak istese de Trump bu olaya sıcak bakmıyor. Ancak ABD’de aday Biden’in kampanya ekibinin, Trump’ın ekibinin 15 Ekim’deki televizyon tartışmasının sanal katılım ile yapılmasını reddetmesi ve tartışmanın 22 Ekim’de geleneksel şekilde yapılması teklifine olumlu yaklaştığı belirtiliyor.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN