Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (11.01.2017)

BIST100 Günlük Yorumu

TL Varlıklarda Kan Kaybı Devam Ediyor

BİST 100 endeksi dün 77,190 ve 77,720 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde yatay 77,394 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,18 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,89 değer kazandı.

Küresel piyasada dün sığ bantta sıkışma yaşanırken genel olarak yatay seyir devam etti. Çin’de enflasyonun beklentiyi karşılamaması sonrasında başlayan piyasadaki tedirginlik gün boyu devam ederken Avrupa ve Amerikan hisselerinde yatay karışık seyir görüldü. İngiltere’nin AB’den ayrılmaya hazırlanması ve 20 Ocak’ta Trump’ın göreve başlayacak olması küresel piyasada tedirginliğe neden oluyor. Euro Bölgesi’nde Fransa sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artış yaşarken, Euro’daki değer kayıpları da devam etti. Alman DAX30 endeksi 10.530 seviyesini bir türlü kıramazken gün içerisinde bu seviyeden tepki alımları yaşandı ve günü yatay primli kapattı. Avrupa’nın genelinde yatay seyirler görülürken İspanya’da kayıpların yüzde 0.50’ye yakın seyrettiği görüldü. Amerika’da ise USD endeksindeki hareketlilik ve petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesinin baskısıyla güne satıcılı başlansa da günün geri kalanında toparlanma yaşandı. Amerika’da teknoloji hisseleri günü primli kaparken, sanayi hisselerinde ise yatay hareket gözlendi. Dünya bankası dün küresel büyüme tahminlerini açıklarken, 2017’de küresel ekonominin ivme kazanacağı belirtildi. 2016 yılında yüzde 2.3’lük büyüme öngörülürken bu sene o rakamın yüzde 2.7ýe çıktığı görüldü. Dünya Bankası ABD büyüme tahminini değiştirmezken, önümüzdeki döneme ait beklentilerin arttığı görülüyor. Bu sabah Asya seansında karışık seyir gözlendi. Japonya ve Hong Kong hisseleri günü primli kaparken, Çin’de ise kayıpların yüzde 0.50 seviyesi üzerinde devam ettiği görüldü. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken Avrupa hisselerinin de yatay açılması bekleniyor.

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda dalgalanma devam etti. Güne kur cephesinde rekor seviyelerin tazelenmesiyle başlanırken BİST100 ve 2 yıllık gösterge tahvil faizi tarafında da baskıyla başlandı. USDTL 3.78 seviyesini test ederken, EURTL’de ise 4 Liranın üzeri test edildi. Kur cephesindeki bu hareketliliğe ilk tepki TCMB’ndan gelirken, Merkez bankası yabancı para zorunlu karşılık oranını 50 baz puan indirdi. Diğer taraftan TCMB ekstra dalgalanmaya ithafen yakından takip edileceğini belirterek gerekli görülmesi halinde müdahale edilebileceğini belirtti. TCMB’nın bu hamlesi sonrasında TL varlıklarda değer kazanımı yaşanırken, Ekonomi Bakanı Zeybekçi’nin yaptığı açıklamalarla tekrardan değer kayıpları yaşandı. Zeybekçi açıklamalarında faiz artırımının etkisinin daha zarar verici olacağını belirtirken, TCMB’nın faiz silahı konusundaki belirsizliğin artmasına neden oldu. TL varlıklarda tekrardan değer kayıpları görülürken, TCMB’nın bağımsızlığı tekrardan sorgulanmaya başladı. 2 yıllık gösterge tahvil faiz yüzde 11 seviyesine gelirken piyasa üzerindeki baskının da tekrardan arttığı görüldü. Seans sonunda ise TL varlıklardaki değer kayıplarının devam ettiği görüldü. Dünya bankası yayınladığı raporda Türkiye büyüme tahmini aşağı yönlü revize edilirken, gelişen ülke para birimlerindeki baskının da devam ettiği görüldü.

Küresel piyasada bugün Euro Bölgesi’nde İspanya’da sanayi üretimi takip edilecekken yurt içerisinde cari denge takip edilecektir. Amerika’da ise ipotek piyasa endeksi, ham petrol stokları ve yeni başkan Trump’ın konuşması takip edilecektir.

Teknik olarak dünkü yatay satış sonrasında 77.000 üzerinde kapatan BİST100’de alımların devam etmesi durumunda 77.500 ve 78.200 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 76.500 ve 76.200 seviyeleri izlenebilir. BİST100’ün 77.000 üzerinde tutunması şimdilik olumlu görülüyor.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,02 seviyesinden başlıyor.

Finkafe'de Paylaş