Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (10.10.2019)

BİST-100 endeksinde aşağı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Güne gerilemeyle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %2,17 düşüşle 99.648’den kapattı. Dün piyasaların en önemli gündem maddesi Cumhurbaşkanı Erdoğan twitterdan Fırat’ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını açıklamasıydı, Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız açıklamasını yaptı. ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları ile yükselişe geçen Dolar/TL kuru, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna destek vermeyeceğini açıklayan ABD, askerlerini çekmeye başlarken yurt içinde ise Türk askerlerinin sınırı geçmeye başladığı haberleri gelmesiyle 5,87’yi gördü.

Yurtdışı piyasalarda yukarı yönlü yükselişlerin yaşanmasına karşın BİST-100 endeksi tarafında 101,000 desteğinin kırılmasıyla 100,000’den geçen 60 g HO’nun altına doğru salınımın yaşandığını gördük. Bu hafta jeopolitik risk risklerin ön plana çıktığı bir hafta olurken Yurtdışı piyasalar bugün başlayacak olan ABD-Çin görüşmelerine odaklanacak. Kayda değer bir ilerleme olmazsa Trump, önümüzdeki Salı günü 250 milyar dolar değerindeki Çin malı için tarife oranını % 25’ten % 30’a yükseltecek. BİST-100 endeksi tarafında bu hafta dip arayışlarının devam etmesini bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN