Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (10.08.2018)

BIST100 Günlük Yorumu

BIST-100 endeksinde yön, bugünde ABD-Türkiye kaynaklı siyasi haberlere endekslenmiş durumda

Güne alış ağırlıklı başlayan BIST-100 endeksi günü %0,22 yükselişle 97,185’den kapattı. Türk heyetinin ABD’deki görüşmelerinde herhangi bir ilerleme işareti bulunmadığı yönündeki haberlerin ardından sert yükselişin devam ettiği dolar/TL 5.44 ile yeni tarihi zirveyi gördü. Yeni zirve ile birlikte TL’nin dolar karşısında günlük değer kaybı yüzde 2.8 olurken, TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösteriyor. TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 30’un üzerinde. Güne sert düşüşle başlayan ve 95.408 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen tepki alımlarının genele yayılarak güçlenmesiyle yükselişe geçerek 98.000 puanı aştı. Bilanço dönemi olması nedeniyle hisse bazlı hareketlerin öne çıktığını görülmekte. Türkiye ile ABD arasındaki diplomasiye yönelik haber akışının da gündemin odağında yer aldığını söyleyebiliriz. Türk Lirası’nda sert değer kaybı sürüyor. ABD ile görüşmelerin sonucuna ilişkin belirsizliğin etkisiyle 5.47 seviyesine doğru çıkan dolar/TL, Fitch Ratings’in not açıklamaları sonrası kapanışa doğru 5.50’nin hemen altında dengelenmişti. Serbest piyasa kapanışı sonrası yükselişe geçen kur sabah saatlerinde 4.7466 seviyesine kadar yükseldi.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle, ortadoğu kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 92,500 ve 92,000 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 98,000 izlenebilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin