Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (09.10.2019)

BİST-100 endeksinde yatay yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne gerilemeyle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,10 düşüşle 101.859’den kapattı. Piyasalar içerde iki gündür oldukça volatilitesi yüksek bir seyir izliyor, haftaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sonrası Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmayı planladığı operasyonu ABD’nin desteklemeyeceğine yönelik açıklamayla borsa tarafında 105,000’lere yükselen bir tablo yaşanırken, öğleden sonra Trump’ın Türkiye’ye yönelik tehditkar söylemleri sonrasında bu sefer borsa’da tüm kazanımlar geri verillirken Dolar/TL tarafında ise 5,85 seviyeleri görülmüştü, dün ise BİST-100 endeksi tarafında 100,700 seviyesindeki Gap gün içinde kapanırken, ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabın paylaştığı mesajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Birçokları Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticari ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye, F-35’lerin çelik gövdesini yapıyor açıklaması borsa üzerinde tepki alımlarını geri getirirken Dolar/TL 5,80’de dengelendi. Yurtdışı tarafında ise piyasalar bu hafta Perşembe günü başlayacak ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri bekliyor, bu konuda Çin tarafının konuyu ağırdan alması beklenirken küresel piyasalarda risk algısında bozulma ön plana çıkmaya başlıyor. Bu gelişmeler doğrultusunda BİST-100 endeksi tarafında kısa vadede 103,400 direnç seviyesi kırılmadıkça temkinli duruşun devam etmesini bekliyoruz.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin