Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (09.09.2019)

BİST-100 endeksinde yataya yakın bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Güne yatay başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,29 gerilemeyle 98.987’den kapattı. Geçtiğimiz hafta global hisse senedi piyasaları ABD ve Çin’in Ekim başında üst düzey ticaret görüşmeleri konusunda anlaştığı haberlerinin piyasalara düşmesiyle haftayı yükselişlerle kapattı, Bunun yanında Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin ekonomilerini canlandırmaya yönelik ve olası durgunluk emarelerinin önüne geçmek için faiz indirim sürecine girmesi piyasa gündeminin zirvesinde olmaya devam ederken Çin’in Merkez Bankası bu yıl üçüncü kez için 126.35 milyar USD likiditeyi serbest bıraktığını açıkladı. Powell, Risk ortamında uygun hareket edeceğiz. Powell’ın yorumları, Fed’in 17-18 Eylül’deki bir sonraki toplantısında çeyrek puanlık faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi. ABD’de tarım dışı istihdam Ağustos’ta 3 ayın düşüğüne geriledi.

Bu Hafta TCMB’nin, 12 Eylül’deki toplantısında da faiz indirimine devam etme beklentileri satın alınmaya devam ederken Suriye sınırındaki güvenli bölge tartışmaları tartışılmaya devam ediyor. Türkiye’nin 2 yıllık benchmark tahvil faizi %1,15 artışla %15,81 seviyesinden işlem gördü. BİST-100 endeksi tarafına baktığımızda ise piyasadaki risk iştahının yükselmeye başlamasıyla 100,000’in üzerinde kalma çabalarının devam edemediği görülse de 98,000’in altına sarkma olmadığı sürece yükseliş beklentimiz devam edecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN