Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (09.08.2019)

BİST-100 endeksinde bugün hafif aşağı yönlü seyirde güne başlayabiliriz.

Güne yükselerek başlayan BİST-100 endeksi günü %1,17 yükselişle 99.208’den kapattı. Haftaya ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ile sert düşüşle başlayan piyasaların hafta sonuna gelindiğinde risklerin kısmen dağılmaya başlamasıyla birlikte tekrar kısmen toparlanma eğilimine girdiği görülüyor. Bu haftanın ikinci önemli haberlerinden biri olan Türkiye Kuzey Suriye de güvenli bölge oluşturmak için yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç aldı. Bu konuda Amerika tarafından da negatif bir yaklaşım gelmemesi TL varlıkları tarafında değerlenmelerin ön plana çıktığını söylemek mümkün. Diğer taraftan bu hafta Merkez Bankasının, 1 milyar dolarlık 1 ay vadeli swap ihalesi açması ve ihaleye 2milyar 310 milyon dolar teklif gelmesi TL’nin değerlenmesindeki diğer faktörlerden biri oldu. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,77 seviyesine yükselirken, Türkiye’nin gösterge tahvil faizi bir önceki kapanışa göre 73 baz puan azalarak %15,26’dan ve 10 yıllık tahvil faizi 12 baz puan azalarak %15,22’den işlem gördü.

BIST 100 endeksi tarafında ise ilk yarıda yatay bir seyir izlenirken İkinci yarıda ise bilanço bazlı holding hisselerinde gelen alımlarla endeks 99,000’in üstünde dengelendi. TCMB’nin haftalık yayınladığı para ve banka istatistik raporuna göre yabancı yatırımcı 2 Ağustos’la biten işlem haftasında net 76.9 milyon dolarlık menkul kıymet sattı.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin