Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (09.07.2019)

BİST-100 endeksinde bugün sıkışık ve hafif aşağı bir seyirle güne başlanmasını bekliyoruz

Güne sert satışlarla başlayan BİST-100 endeksi günü %0,94 düşüşle 98.695’den kapattı. Hafta sonu Cumhurbaşkanı kararı ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atanmasının ardından haftanın ilk işlem günü Yurtiçi piyasalarda sert satışlarla güne başlanırken BİST-100 endeksi tarafında açılışta 97.890 puana kadar sert gerileme ile Gap’li bir açılış yaşandı, Dolar/TL tarafında da 5,82’lere kadar değer kayıpları görüldü, 10 yıllık Türkiye tahvillerinde ise faiz %17 seviyesine kadar yükseldi, sabah ilerleyen saatlerde ilk satış dalgası atlatıldıktan sonra piyasalar ikinci yarıda kayıplarını yarı yarıya geri aldı diyebiliriz. Dün ayrıca Bosna Hersek seyahati öncesi basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400’ler ile ilgili söylemlerini yineleyerek hazırlıkların son aşamasına gelindiğini söyledi. Bugün için yurtdışında önemli bir veri bulunmazken, yurtiçinde 10 Temmuzdaki yüklü iç borç ödemeleri öncesi ihaleler izlenecek.

Teknik olarak orta vadede düşüş trendi devam ederken ABD ile Çin arasında ticaret müzakereleri ile Suriye ve İran üzerinde jeopolitik gelişmeler ve ABD ile S400 konularının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmasını bekliyoruz. Aşağı yönde 98.200 ve 97.600 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 99.400 ve 100.000 izlenebilir.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin